loading...
« Strona główna

2020.01.12 - NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO

Zgodzić się na Boży plan
Jan zapowiadał przyjście Jezusa, ale sam też głęboko pragnął chrztu od Niego. Tymczasem Jezus zaskoczył Jana, prosząc, aby to on udzielił Mu chrztu jak wszystkim innym. Wiedząc, że ma przygotować drogę Jezusowi, Jan ustąpił. My także możemy przeżywać podobne doświadczenie, kiedy w czasie modlitwy mówimy Jezusowi: „Panie, potrzebuję Twojego pocieszenia, umocnienia, uzdrowienia, przebaczenia, prowadzenia”, a Jezus mocą swojego Ducha prosi nas, aby pomimo naszej kruchości i słabości mógł przez nas pocieszać, umacniać, uzdrawiać, przebaczać, prowadzić. Jeśli się zgodzimy, to i nad nami otworzy się niebo Jego miłości i upodobania.

ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO

Najstarszej tradycji tego święta należy szukać w liturgii Kościoła wschodniego, ponieważ chrzest Jezusa nie miał w liturgii rzymskiej oddzielnego święta. W 1955 w miejsce dawnej oktawy Objawienia Pańskiego ustanowiono wspomnienie chrztu Jezusa i ustalono datę 13 stycznia. Posoborowa reforma (1969r) określiła ten dzień jako święto Chrztu Pańskiego. Pominięto wyrażenie "wspomnienie", a  jego termin przesunięto na niedzielę po 6 stycznia. Teksty modlitw, jakie są związane ze świętem Chrztu Pańskiego są bardzo dokładnie przekazane w Biblii. Podkreślają łączność tego święta z uroczystością Epifanii, czyli Objawienia Pańskiego. W tym wydarzeniu katolicy widzą pierwsze w historii świata pojawienie się w postaci widzialnej całej Trójcy Świętej: Bóg Ojciec przemawia, Syn Boży jest w postaci ludzkiej, a Duch Święty pojawia się nad nim w postaci gołębicy. Święto Chrztu Pańskiego z jednej strony objawia wierzącym Jezusa jako umiłowanego Syna Bożego, posłanego przez Ojca w mocy Ducha Świętego dla zbawienia człowieka, z drugiej zaś strony kieruje uwagę na rzeczywistość chrztu. Wraz ze świętem chrztu Chrystusa kończy się liturgicznie okres Bożego Narodzenia. W Polsce jednak jest dawny zwyczaj kończenia tego czasu świętem Ofiarowania Pańskiego 2 lutego. Dlatego do tego czasu można zachować szopkę w kościele i śpiewać kolędy.

 

WIZYTA DUSZPASTERSKA - 2020 r.

Wizytę w ramach uzupełnień, prosimy zgłaszać w zakrystii lub na plebani.

Program całej kolędy dostępny jest na stronie internetowej parafii w oddzielnej zakładce na stronie głównej oraz w gablocie przed kościołem.

 

NAUKI PRZEDŚLUBNE

Tych, którzy zamierzają wstąpić w sakramentalny związek małżeński  zapraszamy do uczestniczenia w kursie przedmałżeńskim. Pierwsze spotkanie odbędzie się w poniedziałek  24 lutego (w poprzednim biuletynie wkradł się błąd) o godz. 19:00 w auli w domu parafialnym. Nauki odbywać się będą przez cały tydzień o godz. 19.00.

 

CARITAS ( wejście od ul. Świerkowej)

  • Parafialny Zespół Caritas wraz z wolontariuszami i podopiecznymi „Pracowni Miłosierdzia” zapraszają dzieci z kl. od IV do VIII na zimowisko, które odbędzie się w dniach  13 – 17stycznia (pierwszy tydzień ferii) w godzinach od 9.00 – 13.00. Gwarantujemy dobrą zabawę, wspólną modlitwę, warsztaty: kulinarne, taneczne, plastyczne rozgrywki tenisa stołowego. Zapewniamy pyszne śniadanko, obiad oraz deser. Więcej informacji na ulotkach, które znajdują się z tyłu kościoła. Zapisy w Caritasie lub u s. Moniki Jurewicz Mchr. (tel. 695-818-226). Ilość miejsc ograniczona. Zgłoszenia przyjmujemy do 10 stycznia.
  • Jadłodajnia "Św. O. Pio" czynna od poniedziałku do piątku. Posiłki wydajemy o godz. 12.30.

WAKACJE W SIŁOWNI

Klub sportowy „Rybak” zaprasza w czasie ferii  młodzież  (VII i VIII klasy oraz szkoła średnia)  na bezpłatne zajęcia sportowe na siłowni w domu parafialnym : poniedziałek, wtorek, środa, piątek w godzinach  od 17.00 do 19.00.

 

PRZYGOTOWANIA DO  BIERZMOWANIA

Spotkanie dla kandydatów do Bierzmowania z III gimnazjum odbywać się będą po feriach zimowych.

 

PRZYGOTOWANIA DO  I KOMUNII ŚW.

  • 02 luty o godz. 11.45- Spotkanie dla rodziców i dzieci przygotowujących się do I komunii św. Spotkanie w auli Domu parafialnego. -
  • 16 luty o godz. 15.00 - Msza św. połączona z obrzędem odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. (dzieci przynoszą ze sobą świece chrzcielne);

 

PRACE KTÓRE CHCEMY PODJĄĆ W NASZYM KOŚCIELE

Bardzo serdecznie dziękuję tym wszystkim którzy w bieżącym roku wspierali remonty i modernizację naszego kościoła. Dziękuję za wszystkie złożone ofiary.

Pod koniec stycznia chcemy w naszym kościele rozpocząć prace związane z całkowitą wymianą posadzki i innych elementów kamiennych w prezbiterium (bez zmiany ich kształtów) liczymy na to, że tak jak było w przypadku ławek tak i teraz, potrzeba ta znajdzie zrozumienie i wielu ofiarodawców. Ofiary można przekazywać na konto parafii: 38 83480003 0000 0000 5467 0001

 

 

BIURO PARAFIALNE

W czasie kolędy biuro czynne tylko przed południem.

 

SPOWIEDŹ

Ze względu na kolędę  podczas Mszy św.  wieczorem nie ma spowiedzi. Spowiedź 30 minut przed Mszą św. wieczorną.

 

Wszystkim drogim parafianom, gościom, oraz jubilatom tego tygodnia życzymy wielu łask Bożych płynących z głębi serca Bożej Dzieciny.

 

 

Władysławowo, 12.01.2020                                                                                                                Ks. Marek Jarząbek SChr -  proboszcz