loading...
« Strona główna

2018.11.11 - XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA

Uboga kobieta wrzuciła do skarbony wszystko, co miała. Podziwiamy jej postawę, zwłaszcza że sam Jezus dał ją uczniom za przykład. Z drugiej strony możemy się zastanawiać, czy postąpiła roztropnie. Skarbiec świątynny niewiele się wzbogacił jej drobną ofiarą, a ona pozostała bez środków do życia. W takim myśleniu ukryta jest pewna forma kalkulacji, obca ewangelicznej postawie miłości, która „nie szuka siebie” (1 Kor 13, 5). Do ubogiej wdowy podobne są osoby, które opiekują się kimś chorym lub niedołężnym, ofiarując swój czas, siły i pieniądze. Czują, że w taki sposób wypełniają obowiązek miłości cierpliwej i szlachetnej (por. 1 Kor 13, 4). Wdowim groszem jest przebaczenie i danie komuś kolejnej szansy, bo miłość „nie liczy doznanych krzywd” (1 Kor 13, 5), albo uczciwość, kiedy znajomi proponują zarobek na lewo. W końcu miłość „nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz raduje się prawdą” (1 Kor 13, 6).

LIST PAPIEŻA FRANCISZKA DO POLAKÓW Z OKAZJI STULECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

 

Ojciec Święty napisał list do Polaków z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podkreśla w nim, że "odzyskanie suwerenności było okupione poświęceniem wielu Polaków, którzy dla ojczyzny byli gotowi poświęcić swoją wolność osobistą, swoje dobra, a nawet życie".

 

List został przesłany na ręce przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego. Jest przeznaczony do wykorzystania duszpasterskiego w niedzielę 11 listopada.

 

W liście z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Ojciec Święty Franciszek przypomniał, że polski naród "przed rozbiorami współtworzył historię chrześcijańskiej Europy, wnosząc całe bogactwo własnej, szlachetnej kultury i duchowości". Podkreśla w nim też, że "odzyskanie suwerenności było okupione poświęceniem wielu Polaków, którzy dla ojczyzny byli gotowi poświęcić swoją wolność osobistą, swoje dobra, a nawet życie".

 

Papież Franciszek przywołał słowa św. Jana Pawła II sprzed 20 lat, który 11 listopada 1998 roku podkreślił, że Polacy swoje dążenie do wolności "opierali na nadziei, płynącej z głębokiej wiary w pomoc Boga, który jest Panem dziejów ludzi i narodów. Ta wiara była oparciem również wtedy, gdy po odzyskaniu niepodległości trzeba było szukać jedności pomimo różnic, aby wspólnymi siłami odbudowywać kraj i bronić jego granic".

 

Ojciec Święty Franciszek napisał też, że wraz z Kościołem w Polsce i z wszystkimi Polakami dziękuje Bogu za to, że "wspierał swoją łaską i mocą kolejne pokolenia i sprawił, że przed stu laty spełniła się ich nadzieja na wolność", że nie utracili jej, mimo kolejnych doświadczeń związanych z II wojną światową, nazistowską okupacją i komunistycznym reżimem.

 

Na zakończenie przesłania Papież polecił Polskę opiece Maryi Jasnogórskiej, Królowej Polski.

 

Niech Boża Opatrzność darzy naród polski pokojem i pomyślnością teraz i w przyszłości! Boże błogosławieństwo niech zawsze będzie z Wami! 

WYPOMINKI

Kartki z imionami zmarłych prosimy składać do skrzynki przy wyjściu z kościoła. Proszę pamiętać o rozróżnieniu na wypominki listopadowe i roczne. (Kartki na wypominki roczne zostaną wyłożone za tydzień.

  • Wypominki listopadowe odczytujemy przez cały miesiąc listopad w dni powszednie o g. 16.30.
  • Roczne wypominki odczytujemy w każdą niedzielę o g. 9.00.

         Za zmarłych modlimy się modlitwą różańcową. Prosimy o czytelne wypisywanie imion.

 

RÓŻANIEC ZA ZMARŁYCH

18, 25 listopada o g.15.00 –Różaniec na cmentarzu komunalnym.

11.11 o g. 15.00 - Różaniec za zmarłych na cmentarzu przy ul. Gdańskiej

 

ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU

W kaplicy w domu parafialnym trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Chcemy wydłużyć adorację tak by trwała od 14.00 do 18.00.

 Każdy może w tym czasie przyjść choćby na chwilę modlitwy. Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa i wielu parafian zobowiązało się do stałych „dyżurów modlitewnych”. Są oni swoistą „strażą” trwającą na modlitwie w intencjach Kościoła świętego i naszej parafii.

Chcemy aby w ten sposób powstała też Straż Najświętszego Sakramentu. Osoby, które podjęłyby się Straży Honorowej Najświętszego Sakramentu, zobowiązane byłyby do podarowania tygodniowo godziny swojego czasu Panu Jezusowi obecnemu w Najświętszym Sakramencie. Zachęcamy do włączenia się w to wielkie dzieło modlitwy

 

OPŁATKI

W tradycji od wieków opłatki wigilijne roznoszone były do domów przez organistów oraz osoby mu pomagające. Parafianie oczekiwali ich jako zwiastunów zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Dzisiaj opłatki można nabyć w wielu miejscach. Stały się one zwykłym towarem kupowanym okazjonalnie. Tradycja ta, uświęcona przez pokolenia, podtrzymywana jest już w niewielu parafiach. A szkoda!

Dobrze, że Władysławowo pielęgnuje się tradycje. W naszej parafii nasz organista p. Marek w najbliższym tygodniu, a siostry w następnych tygodniach rozpoczną roznoszenie opłatków. Przyjmijmy ich serdecznie. Ci których niezastaną w domu, niech zaopatrzą się w opłatek w kiosku parafialnym.

Przyjmując ten opłatek, a potem łamiąc się nim przy wigilijnym stole, wyrażamy naszą łączność z tym Kościołem i z całą Wspólnotą Parafialną noszącą imię Wniebowzięcia NMP.

 

PRZYGOTOWANIA DO  I KOMUNII ŚW.

  • 18 listopada o godz. 15.00 - Msza św. połączona z obrzędem błogosławieństwa dzieci
  • 2 grudnia o godz. 11.45 - Spotkanie dla dzieci i rodziców dzieci przygotowujących się do I komunii św. Spotkanie w auli Domu parafialnego.

 

CHÓR PARAFIALNY

Chór parafialny zaprasza wszystkich chętnych zarówno mężczyzn jak i kobiety na próby we wtorki i czwartki po Mszy św. wieczornej

 

NOWY KRĄG KOŚCIOŁA DOMOWEGO

Tworzący się krąg Kościoła Domowego zaprasza małżeństwa, które chciały by dołączyć do tej wspólnoty na spotkanie, które odbędzie się 24 listopada o godz. 16.00

 

KANDYDACI DO BIERZMOWANIA

W tym roku dodatkowe spotkania przewidziane są dla młodzieży klas III gimnazjum we wtorki o godz. 19.00.

 

OAZA DZIECI BOŻYCH

Najbliższe spotkanie „Oazy Dzieci Bożych” odbędzie się we czwartek 15 listopada o g. 16.00 w salce dzieci znajdującej się w Domu Parafialnym im. Jana Pawła II.

 

KATECHEZA PRZED CHRZTEM

Katecheza chrzcielna w piątek  23 listopada o godz. 19.00 w salce na plebani.

 

NOWENNA DO MB NIEUSTAJĄCEJ POMOCY

Ważne intencje wypisujemy na karteczkach i składamy do skrzynki przy  obrazie Matki Bożej NP. Na Nowennę do MB Nieustającej Pomocy w listopadzie połączoną z różańcem zapraszamy w środy o godz. 16.30.

 

CARITAS ( wejście od ul. Świerkowej)

Przy Caritas działa Pracownia Miłosierdzia św. O. Pio  dla osób samotnych, ubogich i wszystkich, którzy chcą zamienić nudę i samotność na wspólną pracę, rozmowy i spotkania. Pracownia jest czynna od

Wszystkim Parafianom, Gościom, w szczególności Solenizantom i Jubilatom tygodnia składamy najlepsze życzenia

 

 

Władysławowo, 11.11.2018                                                                                           Ks. Marek Jarząbek SChr -  proboszcz

Zapraszamy!!!

al. Żeromskiego 32, 84-120
WŁADYSŁAWOWO

tel./fax: (058) 674 02 74, e-mail: wladyslawowo@tchr.org

 

Msze święte
Dni powszednie

6:30, 7:00  i 18:00

Niedziela i święta

6:30, 8:00, 9:30, 11:00, 12:30, 14:00, 18:00

Spowiedź

 W czasie każdej Mszy Świętej

Inicjatywy