loading...
« Strona główna

Intencje mszalne

Intencje od  2018.12.24  do 2019.01.19

INTENCJE MSZALNE

Poniedziałek 24.12.2018 /WIGILIA/

6.00

† Janina Tessmer

†† Alfons Milewczyk, rodzice Helena i Józef Pluta, Maria i Leon Milewczyk

† Krystyna Wójtowicz (r. śm.)

†† Franciszka, Mieczysława, Michał Bolda, siostra Gertruda Lidke, Czesław i Marta, Marek Mruk, Eugeniusz Serafiński

††Władysław, Wanda, Kazimierz, Wiktor

† Irena Bystram (ur.)

†† Stefan (r. śm.) i Waleria Kortas oraz Piotr Gafka

21.00

PASTERKA

†† Teresa Pawłowska, Adaś Kowalczyk i zmarli z rodziny

†† Czesław, Tekla, Bożena Lange, Józefa, Rozalia i Franciszek

†† Stefania i Willi Pieper i Bogusława (ur.)

†† Adam Elward i Elżbieta i Stefan Czapp

†† dziadkowie Aniela i Zygfryd Krukowscy oraz wujkowie Jacek i Tomasz

Wtorek 25.12.2018 /BOŻE NARODZENIE/

24.00

PASTERKA

†† Irena, Brunon Drzeżdżon, dziadkowie z obojga stron, Magdalena i Stefan Janiuk

†Paweł Jereczek

†† rodzice z obojga stron: Leon, Jan, Józef, Mieczysław

†† Magdalena (12 r. śm.), Tadeusz, Edmund Wyrwał, Jan, Bronisława, Andrzej, Irena Pełechaty

†† Marianna, Aleksander, Eugeniusz Serafińscy, Franciszka, Michał, Mieczysława Bolda, Marek Mruk i Gertruda

†† Ewa Bożek (im.) i dusze w czyśćcu cierpiące

8.00

† Teresa Dettlaff                                                                  

† Stefan Janusch

9.30

†† Marek Konkel (ur.), Jan Miotk

za parafian

†† Jan i Aniela Bolda

Dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o Boże błogosławieństwo dla Jadwigi i Stefana w 50 rocznicę ślubu

11.00

†† rodzice: Jadwiga i Aleksander Felkner, Brunon Borski

† Adela Abraham

†† Ryszard, Krystyna, Anna, Ewa

12.30

† Marian Liberkowski (intencja od chrześniaczki Natalii)

† Roman Milewczyk

†† Anna i Michał Felkner i Józef Ryś oraz zmarli z rodziny

†† ojciec, bracia i bratowe z rodziny Derc

 

Chrzest podczas Mszy św.: Aleksander Marcin Hirth, Czesław Tomasz Mosakowski, Leon Bartosz Broca

14.00

† Hubert Frank

† Marian Bettin

†† Ignacy Renusz oraz z rodzin Karcz i Fiszer

18.00

†† rodzice Bronisława i Franciszek Blok i brat Franciszek

Środa 26.12.2018 /ŚWIĘTEGO SZCZEPANA/

6.30

†† Hildegarda i Augustyn Koziróg

†† Marta Krzyżon i zmarli z rodziny

8.00

†† rodzice Tekla, Alfons, Urszula ???, Jerzy, Zygmunt

† Franciszek Mach

† Maria Kuchnowska

9.30

†† Mirosław Krzebietke, Anna, Stanisław Ogoniak, Jadwiga, Czesław, Edmund, Stanisława, Jan

† Jan Stempka

†† Władysława i Stefan, Wiktor

† Piotr Skotzke (ur.)

11.00

† Tadeusz Okun (r. śm.)

†† Edward Jaskulke i rodzice z obojga stron

Dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o Boże błogosławieństwo dla Elżbiety i Henryka Zajfert w 50 rocz. ślubu

† Wanda Garstka

12.30

†† Bożena Czyżyk i Zenon Hincke

O łaskę nieba dla † Karola Budzisz z okazji rocznicy ślubu

†† Stanisław Rekowski, Jerzy, Gabriela, rodzice z obojga stron oraz dusze w czyśćcu cierpiące

†† Waltranda i Zygfryd oraz Teresa i Marek

 

Chrzest po Mszy św.: Bartosz Wiktor Bolda

14.00

†† Teodora i Augustyn

†† Stanisław Minkowski (8 r. śm.) oraz rodzice z obojga stron

Dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o Boże błogosławieństwo dla Teresy i Czesława w 49 rocznicę ślubu

18.00

†† Edmund Maszota, Janina, Franciszek, Tadeusz Hajduk

† Szczepan Gulczyński

Czwartek 27.12.2018

6.30

†† Kazimierz Skoczke (4 r. śm.)

†† Bronisław Landowski, Stefania Landowska i Zofia Rybacka

7.00

†† Maria i Wacław Rolewscy

†† Marianna, Leonard Medyccy, Łucjan i Marek, dusze w czyśćcu cierpiące

17.00

Dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o Boże błogosławieństwo, dary Ducha Świętego i opiekę Matki Bożej dla Pawła w 18 rocznicę urodzin

†† Leon Frank (ur.), Krystian Elwart (ur.)

†† Jan Zakrzewski, zmarli z rodzin: Zakrzewskich, Chlebowskich i Zybrów

Piątek 28.12.2018

6.30

†† Stanisława Adamczyk i zmarli z rodziny

†† Anna i Stanisław Lewiccy, Waldemar i Stefania Orzeł

7.00

† Jan Kozerog (ur.)

† Janina Sosnowska (ur.)

17.00

Dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o Boże błogosławieństwo, dary Ducha Świętego i opiekę Matki Bożej dla Arka z okazji 18 rocznicy urodzin

† Maria Lotarska (r. śm.)

† Ignacy Dąbrowski (6 r. śm.)

Sobota 29.12.2018

6.30

Dziękczynna za otrzymane łaski w minionym roku z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla rodzin Glembin i Kryża

† Jan Kużel

7.00

Dziękczynna za otrzymane łaski w minionym roku z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla całej rodziny

†† Łucja Bialk (10 r. śm.), Józef, Józef, Juliusz i Jerzy

17.00

† Leon Roeske

†Leon Neubaer w rocz. urodzin i za zmarłych z rodziny

†† Leon Struck (5 r. śm.) i rodzice

† Małgorzata Grapp (r. śm.)

Niedziela 30.12.2018

6.30

† Eugeniusz Serafiński (im.)

Dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o Boże błog. z okazji rocznicy ślubu

8.00

† Genowefa Szymańska (5 r. śm.)

†† Gertruda i Antoni Kohnke

9.30

Dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o Boże błog. dla Eugeniusza i Janiny

za parafian

†† Elżbieta (ur.), Zygmunt i z rodziny Bolda

†Waltrauda Skotzke

11.00

† Zygmunt Necel

Dziękczynna za otrzymane łaski w minionym roku z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla całej rodziny

†† Maria i Walerian Szymańscy

Dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o Boże bł. dla Mariusza i Bogusławy w 25 r. ślubu oraz za †† Alfons Ceynowa i rodzice z obojga stron

12.30

†† Helena, Leon Budzisz, Maria i Helena

Dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o Boże błogosławieństwo dla Wandy Jeka z okazji 87 rocznicy urodzin

†† Marian (12 r. śm.), rodzice z obojga stron

14.00

†† Eugeniusz Gorzelec (im.), Alfons oraz Włodzimierz

†† mąż Mieczysław i z rodzin Skoczke i Kryczka

†† Zbigniew, Zofia i ich rodzice

 

Chrzest: Blanka Bychowska

18.00

†† Anna i Jan Nadolski, rodzeństwo: Kazimierz, Elżbieta i Jadwiga

†† Marcin Żaczek i zmarli z obojga stron

Poniedziałek 31.12.2018

6.30

Dziękczynna za otrzymane łaski w minionym roku z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla całej rodziny

Dziękczynna za otrzymane łaski w minionym roku z prośbą o Boże błogosław. i opiekę Matki Bożej dla Braci z  III Róży Żywego Różańca pw. Św. Wojciecha

7.00

 

† Konrad Ceynowa (r. śm.)

†Andrzej Szałas /zam rodzina/

†† Jan, Jadwiga Szpryngiel, Grzegorz, Stanisław

† Adam Czarnecki (r. śm.)

17.00

Msza  św. Dziękczynna za miniony rok

Świętej Bożej Rodzicielki   Wtorek 01.01. 2019

6.30

Dziękczynna za otrzymane zdrowie Jerzego z prośbą o błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej nad całą rodziną Kreft

8.00

O Boże błogosławieństwo, zdrowie i opiekę Matki Bożej dla Sióstr z I Róży pw. św. Bożej Rodzicielki i ich rodzin

†† Franciszek i Helena

†† Bronisław, Anna, Norbert, Aleksander, Łucja, Marcin Żaczek

9.30

Dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo dla Jadwigi i Jana Necel z okazji 58 r. ślubu /int. od Janiny/

†† Feliksa, Stefan Kwapisiewicz, i †† z rodziny

†† Franciszek Hohn (r. śm.)

† Małgorzata Fiszer (gr. 1)

11.00

Dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo dla rodziny Derc

O zdrowie, zgodę i pokój w rodzinie

†† Berta i Gerard Angel

† Franciszek Ferdynus ( gr. 1 )

12.30

† Leon Skoczke (24 r. śm.)

† Elżbieta Kuzimska

†† z rodziny Wójtowicz: Helena, Krystyna, Marianna, Czesław, Marcin

14.00

†† Agata, Józef Hinz i †† z rodziny

18.00

Dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo dla Piotra i jego rodziny

†† Bolesława (7 r. śm.), Jan, Krystyna Głowienke i Mirosław

Środa 02.01.2019

6.30

† Maria Janusz (r. śm.)

†† Wincenty i Regina Kraińscy (r. śm.)

† Lech Fiałkowski

† Franciszek Ferdynus ( gr.2 )

7.00

† Maria Krzyżon (r. śm.)

†† Gabriela Łabencka (5 r. śm.)

†Danuta Szymańska/od uczestników pogrzebu

† Maria Radtke

17.00

†† Elżbieta (r. śm.) i Brunon z rodziny Proena

† Małgorzata Fiszer (gr. 2)

czwartek 03.01. 2019

6.30

O Boże błogosławieństwo, zdrowie i opiekę Matki Bożej dla Franciszka i całej rodziny

† Genowefa Więzik (im.)

† Franciszek Ferdynus ( gr. 3)

7.00

† Alfons Piętke (2 r. śm.)

†† Bolesław (r. śm.), Elżbieta, Wojciech, Józef Kuchnowscy

†Janusz Ciskowski

9.30

W intencjach osób starszych i chorych

Dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej Swarzewskiej dla Patrycji w dniu urodzin.

17.00

†† Brunon (r. śm.), Anna, Franciszka oraz Hildegarda, Sabina i Czesław

† Małgorzata Fiszer (gr. 3)

piątek 04.01. 2019

6.30

Dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej i zdrowie w rodzinie

† Mirosław Klobuszewski

† Franciszek Ferdynus ( gr.4 )

7.00

† Anna Schmidt (8 r. śm.)

† Kazimierz Kilian /int. od mieszkańców z ul. Ogrodowej/

9.30

† Andrzej Orzeł /int. od uczest. pogrzebu/

†† Bronisława (r.śm.) i Józef Kortas, dusze w czyścu cierpiące

17.00

Wynagradzająca NSPJ

† Małgorzata Fiszer (gr. 4)

sobota 05.01. 2019

6.30

† Jerzy Kohnke /od uczestników pogrzebu/

† Franciszek Ferdynus ( gr. 5)

7.00

† Jan Schmidt (ur.)

† Józef Budnik / int. od uczest. pogrzebu/

9.30

Dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo dla A.D.Ś.

† Małgorzata Fiszer /od uczest. pogrzebu/

†† córka Jolanta (7 r. śm.), mąż Franciszek, †† rodzice, teście

17.00

†† Hildegarda (5 r. śm.)i Józef Dampc

† Małgorzata Fiszer (gr. 5)

Objawienia Pańskiego  Niedziela 06.01. 2019

6.30

†† Anna, Jadwiga, Stanisław Ogoniak, Mirosław Krzebietke

Dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo dla rodziny Gryzów

8.00

†† Andrzej Kohnke oraz †† Józef i Marta oraz Andrzej i Marta oraz dusze w czyśćcu cierpiące

Podziękowanie za otrzymane łaski z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Jadwigi w 80 r. urodzin.

9.30

za parafian

Podziękowanie za otrzymane łaski z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Matek z XIV Róży pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej

† Alfons Milewczyk (ur.)

† Eugenia Necel (ur.)

† Damian Rutkowski (ur.)

† Małgorzata Fiszer (gr. 6)

11.00

† Bożena Czyżyk (5 r. śm.)

† Józef Czyżyk (3 r. śm.)

† Klemens ( r. śm.) i Anna Kwidzińscy

† Franciszek Ferdynus ( gr. 6)

12.30

†† rodzice: Marianna i Władysław Szkoda, syn Piotr, mąż Alfred†

† Jadwiga Białkowska, Klara i Jan Szmyt oraz Józef Proena

† Bronisław i Jan Hintzke

14.00

W intencji członków Żywego Różańca i †† członków

17.00

†† Stanisław Czarnecki (3 r. śm.), rodzice i rodzeństwo z obojga stron

† Małgorzata Fiszer (gr. 5)

Poniedziałek 07.01. 2019

6.30

†† Zbigniew, Irena, Franciszek Bystram

† Wojciech Bolda /int. od kolegów i koleżanek z pracy/

†† Maria i Leonard Budzisz

† Franciszek Ferdynus ( gr. 7)

7.00

†† rodzice: Bronisława i Franciszek Blok i brat Franciszek

† Józef Glembin /od uczestników pogrzebu/

† Lech Fiałkowski /od uczestników pogrzebu/

17.00

†† Jerzy (ur.) oraz Gabriela

† Małgorzata Fiszer (gr. 7)

Wtorek 08.01. 2019

6.30

† Stanisław Piotrowski

†† Anna Myślisz (4 r. śm.) i Jan

†† rodzice: Imelda i Stefan Marzejon oraz brat Stanisław

† Franciszek Ferdynus ( gr.8 )

7.00

Podziękowanie za otrzymane łaski z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Katarzyny i Karola w rocznice ślubu.

† Władysław Jóźwiak

†† Józef i Mirosław Serwa

17.00

† Teresa Dettlaff (1 r. śm.) i Tadeusz Dettlaff

† Małgorzata Fiszer (gr. 8)

Środa 09.01. 2019

6.30

†† Stefania Bolda (21 r. śm.), Longin Bolda i zm. rodzice z obojga stron

†† Tadeusz Grabowski, †† rodzice Maria i Leon i Anna

† Mieczysław Stanisławski ( int. od uczest. pogrzebu )

† Franciszek Ferdynus ( gr. 9)

7.00

Podziękowanie za otrzymane łaski z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Joanny

†† Jadwiga Studnicka-Łangowska /int. od uczestników pogrzebu/

†† Małgorzata, Stefania Konkol i Leokadia Kleina

17.00

† Ludwika i Albin Bukowscy

† Małgorzata Fiszer (gr. 9)

czwartek 10.01. 2019

6.30

†† Józefa, Rozalia, Franciszek

†† Irena i Emil Budzisz

Podziękowanie za otrzymane łaski z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę MB Swarzewskiej dla syna Piotra  w 50 urodziny

† Franciszek Ferdynus ( gr.10 )

7.00

† Franciszka Oklecińska / int. od Zakładu Pogrzebowego Ozyrys/

† Leokadia Stasiorowska

†† Feliks Buja (r. śm.) i dusze w czyśćcu cierpiące

17.00

†† Marta Górska i zmarli z rodziny, Mirosława

† Małgorzata Fiszer (gr. 10)

piątek 11.01. 20198

6.30

†† Franciszek, Rozalia, Wiktoria Gafke

† Wojciech Bolda / int. od kolegów i koleżanek z pracy/

† Rozalia Guz (r. śm.)

† Franciszek Ferdynus ( gr.11 )

7.00

†Jacek Krukowski (r. śm.)

† Marian Ściubak (8 r. śm.)

† Zygfryd Konkel (21 r. śm.)

17.00

† Maria, Karol Struk

† Małgorzata Fiszer (gr. 11)

sobota 12.01. 2019

6.30

Podziękowanie za otrzymane łaski z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej w rocznice ślubu

† Halina Zamek – Gliszczyńska ( int. od uczestników pogrzebu)

† Franciszek Ferdynus ( gr.12 )

7.00

† Bogdan Mostowiak / od uczestników pogrzebu/

† Jacek Hintzke

†† Małgorzata, Franciszek, Zbigniew Ferra

†† Czesława i Alojzy, Andrzej i Ewa z rodz. Sylwester

17.00

†† Tadeusz, Otylia Żebrowscy, Jan, Joanna, Jadwiga, Antoni, rodzeństwo

† Małgorzata Fiszer (gr. 12)

niedziela 13.01. 2019

6.30

Dziękczynno-błagalna z prośbą o bł. Boże i opiekę Matki Bożej w 55 rocznice ślubu Magdaleny i Jana

†† Józef, Jadwiga i Jan Budzisz

8.00

†† Kazimierz Łyszkiewicz, Jadwiga, Danuta, rodzice z obojga stron

†† Mieczysław (r. śm.), Małgorzata, Franciszek Kortas

9.30

za parafian

Dziękczynno-błagalna z prośbą o bł. Boże i opiekę Matki Bożej dla Beaty i Andrzeja w 13 rocznicę ślubu oraz dla córki Alicji

†† Elżbieta Czap (ur.), Stefan oraz †† z rodziny Plińskich

† Ryszard Marczak (40 r. śm.)

† Małgorzata Fiszer (gr. 13)

11.00

†† Marek Głowienka, †† rodzice i bracia

†† Cecylia i Wiktor Pawelczyk

† Waldemar Serafiński (ur.)

† Franciszek Ferdynus ( gr.13 )

12.30

Dziękczynno-błagalna z prośbą o bł. Boże i opiekę Matki Bożej dla Karoli z ok. 85 r. urodzin

† Teresa Żuraw

†† Antoni Muża,  Franciszek Galahn , rodzice z obojga stron

 

Chrzest: Paweł Krystian Dettlaff,

14.00

† Roman Danielewicz (10 r. śm.), Otton Patok (1 r. śm.)

18.00

Dziękczynno-błagalna z prośbą o bł. Boże i opiekę Matki Bożej dla Jakuba Oberzig w 18 r. urodzin

poniedziałek 14.01. 2019

6.30

O zdrowie dla Kazimiery

†† Adam i †† z rodziny Skoczke i Skowrońskich

†† Zygmunt Tomaszewski /int. od uczestników pogrzebu/

† Franciszek Ferdynus ( gr. 14)

7.00

† Walenty Paca i dusze w czyśćcu cierpiące

† Zbigniew Więcielewski (r. śm.) i rodzice z obojga stron

† Lech Fijałkowski /od sąsiadów i mieszkańców z ul. Róży Wiatrów/

17.00

† Zbigniew Rząd

† Małgorzata Fiszer (gr. 14)

Wtorek 15.01. 2019

6.30

Dziękczynno-błagalna z prośbą o bł. Boże i opiekę Matki Bożej dla Teresy z ok. 80 urodzin

†† z III Róży pw. św. Wojciecha

†† Bernard i Cecylia Brzescy oraz rodzice

†† Jan Poniatowski (1 r. śm.) oraz Aleksander, Helena, Konstancja Poniatowska

† Franciszek Ferdynus ( gr.15 )

7.00

†† Anna i Stanisław Proena oraz rodzice chrzestni: Paulina i Benedykt

†† Otylia Kaczykowska (r. śm.), Paweł, Elżbieta Kaczykowska, Agnieszka Muza, Mirosława Janus

17.00

† Ignacy Renusz (r. śm.)

† Małgorzata Fiszer (gr. 15)

Środa 16.01. 2019

6.30

†† Maria, Stefan, Dariusz Drążek, Ewa i Franciszek Góra

†† Henryka, Edward Szmit, Weronika, Otylia, Stanisław, Leon (r. śm.)

† Piotr Kaczmarek /int. od uczestników pogrzebu/

† Franciszek Ferdynus ( gr.16 )

7.00

Dziękczynno-błagalna z prośbą o bł. Boże i opiekę Matki Bożej dla rodziny

Dziękczynno-błagalna z prośbą o bł. Boże i opiekę Matki Bożej dla Eufemii z okazji 80 r. urodzin oraz dla dzieci z rodzinami: Dzierzęckich i Bistram.

†† mąż Antoni (r. śm.) oraz †† z rodziny Glembin, Koss i Selke

17.00

† Henryk Jaskułka

† Małgorzata Fiszer (gr. 16)

czwartek 17.01. 2019

6.30

†† Monika (r. śm.) i Zygfryd Kunert oraz rodzice z obojga stron

†† córka Małgorzata (ur.), Agnieszka i Stefan Derc, Józefa i Jan Turzyńscy, Barbara Derc

†† Ryszard i Władysław Klamann

† Franciszek Ferdynus ( gr.17 )

7.00

† Ryszard

†† Józef Mientke, Magdalena, Sławomir Mientke, Roman Rutcha

† Łucja Babczyk (ur.)

17.00

†† Leon, Helena, Henryk Bolda

† Małgorzata Fiszer (gr. 17)

piątek 18.01. 2019

6.30

Dziękczynno-błagalna z prośbą o bł. Boże i opiekę Matki Bożej dla Renaty i Wacława z okazji 22 r. ślubu

† Helena Górnowicz (r. śm.)

† Józef Bolda (r. śm.) i †† z rodz. Bolda i Kohnke

† Franciszek Ferdynus ( gr. 18)

7.00

†† Ewa Bożek (ur.), Helena i Edward Daft

†† Eugenia (r. śm.), Stanisław, Stanisława, Paweł, rodzice z obojga stron

† Maja (ur.)

17.00

† Zygmunt Szymański (11 r. śm.)

† Małgorzata Fiszer (gr. 18)

sobota 19.01. 2019

6.30

†† Zbigniew i jego †† rodzice: Józef i Waleska oraz bracia i bratowe: Zygmunt, Elżbieta, Antoni, Lidia Gatke

† Henryk Górny

† Wanda Myślisz

† Franciszek Ferdynus ( gr.19 )

7.00

†† Marcin Bugajski (ur.), dziadkowie Stefania, Kazimierz

†† Józef (r.śm.) i Aniela Głowienke

†† Bogdan Mostowiak (int. od sąsiadów z ul. 1000-lecia 10)

17.00

†† Ryszard i Roman Budzisz

† Małgorzata Fiszer (gr. 19)


  • 13 września 2018r. 64
  • Zapraszamy!!!

    al. Żeromskiego 32, 84-120
    WŁADYSŁAWOWO

    tel./fax: (058) 674 02 74, e-mail: wladyslawowo@tchr.org

     

    Msze święte
    Dni powszednie

    6:30, 7:00  i 17:00

    Niedziela i święta

    6:30, 8:00, 9:30, 11:00, 12:30, 14:00, 18:00

    Spowiedź

     W czasie każdej Mszy Świętej

    Inicjatywy