loading...
« Strona główna

2020.04.05 - NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ

Niedziela Palmowa rozpoczyna celebrację Wielkiego Tygodnia, najważniejszego czasu w całym roku liturgicznym. To niedziela i tydzień wielkich kontrastów. Możemy powiedzieć: od chwały przez poniżenie do chwały przez wywyższenie. Widzimy Jezusa, który jako Król Pokoju wjeżdża w chwale do Jerozolimy. Potem idziemy za Nim przez całą historię okrutnej i bolesnej męki, rozważanej nie tylko dziś, lecz także przez cały tydzień, aby za osiem dni doświadczyć chwały, radości i piękna miłości, której śmierć pokonać nie może, miłości zmartwychwstałej.

SPRAWOWANIE SAKRAMENTÓW W NASZYM  KOŚCIELE

Od dnia 25 marca do odwołania w każdej Mszy Świętej lub w innych celebracjach może uczestniczyć maksymalnie do 5 osób, w pierwszej kolejności mają to być osoby zamawiające intencję mszalną. Na liturgię wierni wchodzą jedynie przez drzwi boczne.

Poza liturgią kościół pozostaje w ciągu dnia otwarty.

W naszym kościele większość Mszy św. jest koncelebrowana. (Czasami nawet 5 intencji). Aby umożliwić uczestnictwo w Mszy św. przedstawicielom rodzin każdą z intencji możemy odprawić oddzielnie. Jest możliwość ustalenia odrębnej godziny dla poszczególnych intencji.

Proponujemy godz. 7.30, 17.00, 17.30, 18.30.

W tym celu prosimy o kontakt z ks. proboszczem numer tel. 507 025 872

Ograniczenie liczby uczestników zgromadzenia do 5 osób obowiązuje również podczas liturgii pogrzebowej. W liczbie tej nie mieści się celebrans, ministrant czy pracownicy firmy pogrzebowej.

 

UDZIELANIE SAKRAMENTU POJEDNANIA I POKUTY. 

Na wszystkich chętnych do skorzystania z sakramentu pokuty czeka kapłan w dni powszednie w kaplicy pogrzebowej

Niedziela Palmowa:  godz. 9.00-13.00

Wielki Poniedziałek: godz. 6.30-7.30;       15.00-17.00

Wielki Wtorek:           godz. 6.30-7.30;      15.00-17.00

Wielka Środa:            godz. 6.30-7.30;       15.00-17.00

Wielki Czwartek:        godz. 10.00-12.00;  15.00-17.00

Wielki Piątek:             godz. 10.00-12.00;   15.00-17.00

Wielka Sobota:           godz. 10.00-12.00;

W kruchcie kościoła spowiadamy uczestników Mszy św.

Proszę pamiętać o tym iż w kolejce do spowiedzi nie może być więcej niż 5 osób oraz, że należy zachować odległość 2 metrów o drugiej osoby.

 

DYSPENSA

  • Przypominamy o udzielonej dyspensie Metropolity Gdańskiego od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych dla wszystkich wiernych Archidiecezji Gdańskiej oraz wszystkich osób przebywających na jej terenie aż do odwołania.

Osoby, które z niej korzystają, prosimy o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji Mszy Świętych w środkach społecznego przekazu. Zachęcamy do Komunii duchowej

Liturgie Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku, Wielkiej Soboty bez udziału wiernych z wyjątkiem koniecznej asysty liturgicznej w liczbie nie przekraczającej pięć osób, które stanowić będą reprezentację Ludu Bożego. W liturgii nie mogą uczestniczyć nawet Ci, którzy zamówili intencje. Zamówione intencje zostaną odprawione. Kościół w godzinach w których nie są sprawowane nabożeństwa jest otwarty.

 

WIELKI PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA

transmisja:

18.00 - Msza św.

20.00 - Katecheza

20.30 - Koronka do MB i Różaniec

 

WIELKI CZWARTEK

Dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. W tym dniu odprawia się tylko jedną Mszę św. na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy Chrystusa  z apostołami. Ta Msza św. nazywa się Mszą Wieczerzy Pańskiej.

 

17.30 – Katecheza - transmisja

18.00 - Msza Wieczerzy Pańskiej - transmisja

20.30- Koronka do MB i Różaniec - transmisja

 

Wyjątkowo w tym roku nie przygotowuje się „Ciemnicy” i nie ma adoracji Najświętszego Sakramentu aż do Liturgii na cześć Męki Pańskiej w Wielki Piątek

 

WIELKI PIĄTEK

Dzień męki i śmierci Chrystusa na Krzyżu. Dzień modlitewnej ciszy. W tym dniu Kościół nie sprawuje Eucharystii. Obowiązuje post ścisły. W godzinach wieczornych odprawia się liturgię na pamiątkę Męki Pańskiej, jest to nabożeństwo składające się z Liturgii Słowa, adoracji Krzyża i Komunii św. Zamiast dzwonków używa się tego dnia drewnianych kołatek, aby ukazać smutek z powodu Męki Chrystusa. Czerwony kolor szat kapłana symbolizuje męczeństwo i śmierć Chrystusa. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament przenosi się do Grobu Pańskiego.

Kościół otwarty od godz. 8.00  

 8.30 - Ciemna Jutrznia  z Godziną Czytań - transmisja

  9.30 - Droga Krzyżowa -  transmisja

15.00 - Droga Krzyżowa - transmisja

17.30 – Katecheza - transmisja

18.00- Liturgia Męki Pańskiej - transmisja

20.30- Koronka do MB i Różaniec - transmisja

22.00 - Gorzkie Żale - transmisja

Adoracja - do godz. 24.00

 

Wszystkie nabożeństwa odbywają się bez udziału wiernych.

 

PROPOZYCJA DO REALIZACJI W DOMU

Zachęcam, aby w swoich domach w godzinach popołudniowych lub wieczornych odprawić wspólnie Drogę Krzyżową oraz połączyć ją z rodzinną adoracją Krzyża polegającą na uklęknięciu całej rodziny przed krzyżem i wspólne, trzykrotne odmówienie modlitwy: Kłaniamy Ci się Panie Jezus Chryste i błogosławimy Ciebie. Żeś przez Krzyż i Mękę swoją świat odkupić raczył. Można też odśpiewać lub odmówić suplikacje.

 

WIELKA SOBOTA

Dzień spoczynku Pana w grobie, oraz oczekiwania na zmartwychwstanie. Przy Grobie Chrystusa przez cały dzień trwa modlitewna adoracja. Zaleca się w tym dniu post jakościowy. Wieczorem rozpoczynamy liturgię Wigilii Paschalnej. Jest to początek radosnego przeżywanie Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Wigilia Paschalna składa się z wielu części:   Czytania Liturgii Słowa zachęcają do wejścia w świat Biblii. Słuchając czytań, dowiadujemy się między innymi o stworzeniu świata, próbie wiary Abrahama, przejściu narodu wybranego przez Morze Czerwone, św. Paweł w „Liście do Rzymian" mówi już o Chrystusie z perspektywy jego śmierci i zmartwychwstania, uwydatniając znaczenie chrztu.  W czasie Liturgii odnawia się przyrzeczenia chrzcielne.

 

Adoracja -  od godz. 7.00 

Możliwość indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim, aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej. Przypominamy o konieczności ograniczenia liczby wiernych (5 osób) i zachowaniu bezpiecznej odległości według aktualnych wskazań organów państwowych i służb sanitarnych (2 m).

 

Prosimy, aby nikt z wiernych nie zostawał w kościele dłużej aniżeli 5 minut.  /Inni też chcą pokłonić się Jezusowi w grobie/

 

Od 8.30 do 18.00 możliwość włączenia się w adorację przez transmisję na YouTube.

 

8.30 - Ciemna Jutrznia  z Godziną Czytań - transmisja

12.00 - Adoracja dla dzieci – transmisja

18.30 – Katecheza - transmisja

19.00 - Liturgia Wigilii Paschalnej - transmisja         

20.30- Nie ma transmisji koronki do MB i Różańca.

Po liturgii nie ma już adoracji Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim

 

Wszystkie nabożeństwa odbywają się bez udziału wiernych. Nie święcimy wody w celu pozostawienia jej w dużym pojemniku w kościele.

Jeśli istnieje konieczność pobłogosławienia wody, czynimy to indywidualnie (woda tylko butelkowana i fabrycznie zamknięta).

 

BŁOGOSŁAWIENIE POKARMÓW

Z powodu przepisów administracyjnych ograniczających zgromadzenia, nie organizujemy tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego proponujemy obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym (teksty obrzędu znajdują się na stoliku przy wejściu do kościoła oraz na stronie internetowej parafii i Facebooku). Liturgii domowej może przewodniczyć ojciec, matka bądź ktoś z domowników.

Nie ma błogosławieństwa pokarmów drogą internetową.

Chcemy natomiast o godzinie 8.00 rozpocząć transmisje poświęcenia pokarmów dla naszego domu zakonnego oraz życzenia wielkanocne od sióstr i księży posługujących w naszej parafii. Podpowiemy też jak poświęcić pokarmy w swoich domach. Zachęcam, abyśmy tego dnia wszyscy razem o jednej godzinie tj. o godz. 8.00 zasiedli do śniadania wielkanocnego tworząc jedną wielką wspólnotę

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA

6.00 - Rezurekcja 

Nie ma procesji rezurekcyjnej. Na rozpoczęcie liturgii Mszy Świętej Rezurekcyjnej o godz. 6.00  ks. Proboszcz udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem całej parafii przed głównymi drzwiami kościoła.

Msze św. według porządku niedzielnego.

(Nie ma Mszy św. o godz. 8.00)

 

Bardzo proszę aby zachować aktualne ograniczenia liczby wiernych według wskazań organów państwowych i służb sanitarnych.

 

Nie ma tradycyjnego różańca na cmentarzu.

20.30- Koronka do MB i Różaniec - transmisja

 

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY

Porządek Mszy świętych niedzielny.

20.30- Koronka do MB i Różaniec - transmisja

 

TRANSMISJE

W wydarzeniach liturgicznych możemy uczestniczyć poprzez transmisję w mediach społecznościowych:

na facebooku  parafialnym facebook.com/wniebowziecie.nmp.wladek/

Kanał YouTube Parafia WNMP Władysławowo oraz telewizję Chopin

 

CARITAS

Caritas rozprowadza Baranki na stół wielkanocny. Przez cały tydzień są one wyłożone z tyłu kościoła. Ofiary prosimy składać do skarbony.

W czasie pandemii wszelkie sprawy z pomocą ubogim proszę załatwiać przez telefon - s. Monika Jurewicz MChR tel.695818226

 

SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE

Spotkanie świąteczne w „Pomorzance” dla wszystkich podopiecznych Caritas i Opieki Społecznej w tym roku się nie odbędzie. Zostały natomiast przygotowane tzw. „bezdotykowe paczki” które można odbierać 8 kwietnia w godzinach miedzy 11.00 a 13.00 w Pomorzance. Proszę czekać przed furtką Pomorzanki. Paczki będą wykładane na ławkę. Po paczkę wchodzimy dopiero wtedy kiedy pojawi się ona na ławce.

Proszę pamiętać o tym iż w kolejce do nie może być więcej niż 5 osób oraz, że należy zachować odległość 2 metrów o drugiej osoby.

 

INTENCJE MSZY ŚWIĘTYCH W  ŚWIĘTA 

Bardzo proszę tych wszystkich którzy zamówili intencje na święta oprócz rezurekcji, aby potwierdzili swoją obecność na tej Mszy św. aby niebyło rozczarowania, żenie zmieścili się państwo w liczbie uczestników Mszy św., które podały organy państwowe i służby sanitarne. Ci którzy nie potwierdzą obecności uznaję, że nikt z ich bliskich na Mszy św. nie będzie.

Numer tel. ks. proboszcza. 507 025 872

 

OFIARY NA POTRZEBY PARAFII

Ofiary na remonty i utrzymanie parafii można przekazywać na konto parafii: 38 83480003 0000 0000 5467 0001

 

Władysławowo, 05.04.2020                                                                                                                Ks. Marek Jarząbek SChr -  proboszcz