loading...
« Strona główna

2018.03.18 - V Niedziela Wielkiego Postu

Obumieranie. Jacques Fesch miał 27 lat, kiedy wykonano na nim wyrok śmierci. Biorąc udział w napadzie na bank, podczas strzelaniny zabił policjanta i zranił jednego z przechodniów. Francuski sąd wymierzył mu najsurowszą karę. W więziennej celi Fesch przeżył głębokie nawrócenie. O swoim odkrywaniu Chrystusa i wierze opowiedział w dzienniku, który zaczął pisać na dwa miesiące przez śmiercią. Dedykował go swojej siedmioletniej córce Weronice. Kiedy związano mu ręce i wyprowadzono z celi, by wykonać wyrok, poprosił o krucyfiks. Długo całował swego Pana i wśród wielkiego wzruszenia wszystkich świadków poszedł w milczeniu na szafot. Ofiarował życie za nawrócenie swojego ojca, za wszystkich, których kochał, oraz za ofiary przestępstwa. Został stracony w dzień wspomnienia św. Teresy z Lisieux.

ZASŁANIANIE KRZYŻY
W Wielkim Poście począwszy od dzisiejszej niedzieli zasłania się krzyże i obrazy. Zwyczaj ten znano i praktykowano już w XIII w. Krzyże  wówczas były bardzo bogato ozdabiane klejnotami i drogimi kamieniami na znak zwycięstwa i chwały Zbawiciela. Postać Chrystusa wyrażała więc nie tyle umęczonego, co raczej zwycięskiego Zbawiciela, często w szatach królewskich, ze złotą koroną na głowie. Tymczasem treścią rozważań dwóch ostatnich tygodni przed Wielkanocą była męka i śmierć Chrystusa. Nie godziło się to z paschalną wizją krzyża. Dlatego zasłaniano go na czas rozważań męki i ukrzyżowania Chrystusa. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj w dwóch ostatnich tygodniach Wielkiego Postu.

Dodatkowo, dość popularne tłumaczenie zwyczaju zasłaniania krzyży nawiązuje do słów Ewangelii: "Porwali więc kamienie, aby je rzucić na Niego. Jezus jednak ukrył się i wszedł do świątyni" (J 8, 59). W zwyczaju zasłaniania krzyży tkwi także pewien wymiar psychologiczny. To, na co patrzymy codziennie, jak wiadomo każdemu z nas, powszednieje i przestaje oddziaływać. Podobnie możemy powiedzieć o krzyżu. Nie zwracamy na niego uwagi, chociaż zawieszony jest w kościele, w domach. Dopiero, gdy się go zasłoni, spostrzega się brak tego znaku naszej wiary i zbawienia. Kościół nam w ten sposób przypomina, że święta wielkanocne już za pasem i że trzeba za Chrystusem nieść krzyż naszego życia

 

OFIARY NA KWIATY DO BOŻEGO GROBU
Do skarbony pod chórem za ławkami można składać ofiary na kwiaty do Bożego Grobu.

 

NABOŻEŃSTWO GORZKICH ŻALI
z kazaniem pasyjnym w niedziele o g. 17.15

 

DROGA KRZYŻOWA
Droga Krzyżowa w naszym kościele odbywa się od poniedziałku do piątku o godz. 17.30

 • oraz w każdy piątek: dla dorosłych - godz. 9.00 i 17.30;
 • dla dorosłych i młodzieży - godz. 19.00  (Droga krzyżowa w formie misterium)
 • dla dzieci - godz. 16.45;

 

MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ
Zapraszamy na Misterium Męki Pańskiej w naszym kościele w piątek, o godz. 19.00.

 

REKOLEKCJE DLA ZESPOŁU SZKÓŁ NR 1
Rekolekcje dla Gimnazjum i Technikum zaplanowano na 26-28.03.2018 (g.8.00-10.30)

 

EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA Z JASTRZĘBIEJ GÓRY DO HELU
Zapraszamy do udziału w Trzeciej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej z Jastrzębiej Góry do Helu (23/24 marca 2018). Wyjście z Jastrzębiej Góry po Mszy św. o 20.00.

Zapisy oraz szczegółowe informacje:
http://www.EDK.popiasku.pl/
http://www.EDK.org.pl/

 

SAKRAMENT BIERZMOWANIA
Bierzmowanie w naszej parafii będzie miało miejsce 22 marca o godz. 18.00. Sakramentu bierzmowania udzieli ks. biskup Zbigniew Zieliński.

 • Próba dla kandydatów do bierzmowania w kościele we wtorek 20.03,  o godz. 19.00,
 • Próba generalna dla kandydatów oraz jeśli to możliwe ich świadków w środę (21.03) o godz. 19.00,
 • Spowiedź dla kandydatów do bierzmowania ich rodzin i świadków w poniedziałek (21.02) od godz. 18.00 do godz. 19.00,
 • Spotkania kandydatów do bierzmowania z proboszczem w poniedziałek 19.03 lub we wtorek 20.03 w godz. od 17.30 do 19.00. Na spotkanie z Proboszczem młodzież przychodzi z indeksem.

 

DROGA KRZYŻOWA ULICAMI MIASTA
W wielką środę tj. 28 marca o godz. 18.30 zapraszamy na, miejską Drogę Krzyżową.

 

MARSZ DLA JEZUSA
Każdego roku w Niedzielę Palmową ulicami naszego miasta przechodzi kolorowy korowód. Marsz dla Jezusa już na stałe wpisał się w wiosenny krajobraz naszej parafii i stał się doniosłym wydarzeniem rozpoczynającym obchody Wielkiego Tygodnia w naszej parafii. Uczestnicy marszu spotykają się 25 marca o godz. 12.00 przy Domu Rybaka. Msza święta dla rodzin z dziećmi rozpocznie się w kościele o godz. 12.30

 

ŚPIEWY NA TRIDUUM PASCHALNE 
Wszystkich którzy chcą włączyć się w  przygotowanie śpiewów na Triduum Paschalne  zapraszamy na próby scholii w każdy czwartek o godz. 19.00 do domu parafialnego.

 

LITURGIE WIELKIEGO TYGODNIA
Wszystkich chcących w sposób czynny zaangażować się w liturgię wielkiego tygodnia poprzez śpiewy lub czytania mszalne prosimy o zgłaszanie się w zakrystii.

 

WIARA I ŚWIATŁO
Droga Krzyżowa dla członków wspólnoty 24.03 natomiast Msza Św. 25.03 o godz. 15.00

 

PALMY WIELKANOCNE - LSO
Liturgiczna Służba Ołtarza rozprowadza przed kościołem palmy na Niedzielę Palmową. Dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na potrzeby LSO. W ciągu tygodnia palmy będą dostępne w kiosku parafialnym. Bóg zapłać za złożone ofiary na ten cel.

 

OAZA DZIECI BOŻYCH
Najbliższe spotkanie „Oazy Dzieci Bożych” odbędzie się czwartek o g. 16.00 w salce dzieci znajdującej się w Domu Parafialnym.

 

LECTIO DIVINA, CZYLI SPOTKANIE ZE SŁOWEM DLA MŁODZIEŻY w cyklu "MIŁOWAĆ CAŁYM SOBĄ"                                                                                                       
Człowiek wchodzący w relację z Bogiem podczas lectio divina pragnie, by światło Bożego Słowa oświecało drogi  jego codziennego życia. Zapraszamy na kolejne spotkanie ze Słowem Bożym 24 marca (sobota)   Temat: Przylgnąć do Jezusa Cierpiącego. Rozpoczęcie o godz. 17:30. Zakończenie Apelem o godz. 21:00 .  Szczegółowy plan na facebooku.       

 

KATECHEZA PRZED CHRZTEM
Katecheza chrzcielna  23.03 o g. 19.00 w salce na plebani.

 

ZMARLI
W minionym tygodniu do wieczności odeszła:

 • † Bronisława Basichowska, ur. 1949, zam. ul. Łąkowa.;
 • † Anna Neubauer, ur. 1923, zam. ul. Harcerska;
 • † Małgorzata Arendt, ur. 1924, zam. ul. Szkutników;
 • † Jan Ostrowski, ur. 1945, zam. ul. Rybacka.

Wieczny odpoczynek racz…

 

WYPOMINKI
Różaniec z wypominkami odmawiamy w każdą niedzielę o  godz. 9.00

 

CARITAS ( wejście od ul. Świerkowej)

 • Biuro Caritas czynne w każdy wtorek od godz. 15.00 do 17.00.
 • Przy Caritas działa pracownia warsztatowa św. O. Pio  dla osób samotnych, ubogich, bezdomnych i wszystkich, którzy chcą zamienić nudę i samotność na wspólną pracę, rozmowy i spotkania. Pracownia czynna od poniedziałku do piątku w g. 09.00 - 13.00.
 • Jadłodajnia  Św. O. Pio czynna  od poniedziałku do piątku: g.12.00 - wydawanie posiłku rodzinom g.12.30 - korzystanie z posiłku na miejscu
 • Torba miłosierdzia - można jeszcze przynosić torby do Biura Caritas we wt. od 15-17, albo do południa zostawić w jadłodajni. 
 • Skarbonki Miłosierdzia, które trafiły do naszych domów będzie można przynosić do kościoła w Niedzielę Palmową.
 • W przyszłą sobotę 24.03 przed południem wolontariusze Młodzieżowego Zespołu Caritas będą roznosić życzenia naszym chorym.
 • Spotkanie świąteczne w „Pomorzance” dla wszystkich podopiecznych Caritas i Opieki Społecznej we wtorek 27 marca o godz. 12.00.

 

KAPLICA ŚW. JANA PAWŁA II
Adoracja Najświętszego Sakramentu w dni powszednie od 14.00 do 18.00; godz. 15.00 – Koronka do B. Miłosierdzia

 

BIURO PARAFIALNE
Proszę o załatwianie wszystkich spraw biurowych w najbliższym tygodniu, gdyż w wielkim tygodniu ze względu na rozliczne spowiedzi biuro będzie czynne tylko w poniedziałek

 

Wszystkim solenizantom, jubilatom oraz gościom życzymy obfitości Bożych darów i dobrego przeżywania tajemnic Wielkiego Postu

 

Władysławowo,18.03.2018                                                                                       Ks. Marek Jarząbek SChr -  proboszcz

Zapraszamy!!!

al. Żeromskiego 32, 84-120
WŁADYSŁAWOWO

tel./fax: (058) 674 02 74, e-mail: wladyslawowo@tchr.org

 

Msze święte
Dni powszednie

6:30, 7:00  i 17:00

Niedziela i święta

6:30, 8:00, 9:30, 11:00, 12:30, 14:00, 18:00

Spowiedź

 W czasie każdej Mszy Świętej

Inicjatywy