loading...
« Strona główna

2020.02.09- V NIEDZIELA ZWYKŁA

Być solą i światłem
Tylko przy Jezusie możemy odkryć naszą najgłębszą tożsamość. On mówi „wy jesteście”, a nie „staniecie się, jeśli…”. To znaczy, że w nasze duchowe DNA jest wpisany dar rozwijania naszego człowieczeństwa wspieranego łaską. Dar ten jest w nas obecny już od chrztu świętego, wystarczy go przyjąć i pielęgnować. Być solą ziemi to być osobą żyjącą ze smakiem, sensem, spełnieniem, z pasją. Być światłem to kochać i być kochanym, bo miłość rozświetla, oświeca, emanuje ciepłem. Żyjąc sensem i miłością, wnosimy je w życie innych. Wtedy mogą chwalić Ojca w niebie, bo rozpoznają w nas Jego synów, Jego córki.

OBCHODY 100. ROCZNICY ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM WE WŁADYSŁAWOWIE

9 lutego

11.00 - uroczysta MSZA ŚWIĘTA w kościele p.w. WNMP we Władysławowie
12.00 - przemarsz pod pomnik Antoniego Abrahama i gen. Józefa Hallera: Odśpiewanie hymnu, złożenie kwiatów, przemówienia             okolicznościowe. Prosimy o wystawienie pocztów sztandarowych

10 lutego

 15.00 - złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Józefa Hallera przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, spotkanie z mieszkańcami
                - ciepły poczęstunek dla mieszkańców na Targowisku Miejskim (ul. Morska)

11 lutego

10.00 - rekonstrukcja przybycia Hallera do Wielkiej Wsi (Hallerówka, ul. Morska 6)
                        - przemarsz na plażę
                        - rekonstrukcja wypłynięcia Hallera pod biało-czerwoną banderą na wody polskiego morza- przysięga uczniów z Gminy                                               Władysławowo
                        - odsłonięcie tablicy pamiątkowej z okazji 100. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem przy ul. Hryniewieckiego (obok Kapitanatu Portu)
18:00 - program słowno-muzyczny pt. "Morze nasze morze" przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół nr 1 we Władysławowie (szkolne patio)

 

NAUKI PRZEDŚLUBNE

Tych, którzy zamierzają wstąpić w sakramentalny związek małżeński  zapraszamy do uczestniczenia w kursie przedmałżeńskim. Pierwsze spotkanie odbędzie się w poniedziałek  24 lutego o godz. 19:00 w auli w domu parafialnym. Nauki odbywać się będą przez cały tydzień o godz. 19.00.

            Przygotowanie do zawarcia sakramentu małżeństwa jest podzielone na dwie części: kurs przedmałżeński i nauki przedślubne. Aby przyjąć sakrament małżeństwa powinno ukończyć się obydwie formy katechez. Katechezy kursu przedmałżeńskiego najczęściej głoszone są uczniem ostatnich klas szkoły średniej.      Nauki  przedślubne natomiast są ostatnim etapem przygotowania do małżeństwa. W tym ostatnim przygotowaniu mogą uczestniczyć tylko pary narzeczeńskie. W ramach nauk przedślubnych narzeczeni uczestniczą w sześciu spotkaniach ogólnych oraz w trzech spotkaniach indywidualnych,  które prowadzone są dla każdej pary oddzielnie przez małżeństwo doradców rodzinnych.
            Całość przygotowania kończy się wydaniem stosownego zaświadczenia. Warunkiem otrzymania zaświadczenia jest obecność obydwojga narzeczonych na wszystkich spotkaniach grupowych i indywidualnych.Zaświadczenie wydane dla pary jest ważne bezterminowo, dlatego jeżeli jest już ustalona data ślubu, warto nie odkładać udziału w katechezach przedślubnych na ostatnią chwilę.

CARITAS ( wejście od ul. Świerkowej)

  • JADŁODAJNIA  św. o. Pio czynna  od poniedziałku do piątku godz. 12.30
  • PRACOWNIA św. O. Pio 

Przy Caritas działa pracownia warsztatowa dla osób samotnych. Pracownia czynna od poniedziałku do piątku w g. 09.00 - 13.00.

 

PRZYGOTOWANIA DO  I KOMUNII ŚW.

  • 16 luty o godz. 15.00 - Msza św. połączona z obrzędem odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. (dzieci przynoszą ze sobą świece chrzcielne);

 

PRZYGOTOWANIA DO  BIERZMOWANIA

Spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z I klas szkoły średnie w najbliższy wtorek lub piątek.

 

LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA

Zbiórka dla lektorów o godz. 9.00; dla ministrantów o godz. 9.30. Zapraszamy także chętnych chłopców do wstąpienia w szeregi LSO. Spotkanie dla kandydatów na ministrantów o g. 9.30.

 

DUSZPASTERSTWO DZIECI

  • Zapraszamy wszystkie chętne dzieci, śpiewające, grające do tworzenia scholii "Dzieci Maryi" w sobotę do domu parafialnego od         godz.10:30 do 12:00.
  • Na Podwórkowe Koło Różańcowe zapraszamy najmłodsze dzieci, we wtorki od godz. 16:00 do 17:00.
  • Spotkanie „Oazy Dzieci Bożych” odbywają się we czwartki o g. 16.00 w salce dzieci w Domu Parafialnym.

 

PRACE KTÓRE CHCEMY PODJĄĆ W NASZYM KOŚCIELE

W najbliższym czasie chcemy w naszym kościele rozpocząć prace związane z całkowitą wymianą posadzki i innych elementów kamiennych w prezbiterium (bez zmiany ich kształtów) liczymy na to, że tak jak było w przypadku ławek tak i teraz, potrzeba ta znajdzie zrozumienie i wielu ofiarodawców. Ofiary można przekazywać na konto parafii: 38 83480003 0000 0000 5467 0001

 

KURS NOWEGO ŻYCIA DLA KANDYDATÓW DO BIERZMOWANIA Z KLAS I SZKÓŁ ŚREDNICH

Chcemy przeprowadzić dni skupienia dla Młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. Chcemy zorganizować dla młodzieży tzw. „Kurs Nowego Życia”. Kurs ten jest odpowiedzią na odchodzenie młodzieży po bierzmowaniu z kościoła – ma on  pomóc w świadomym przyjęciu sakramentu, ale głównie sprawić – aby w sercach młodzieży nawiązała się relacja z Bogiem, która zaowocuje pragnieniem bycia w Kościele. Te spotkania będą bardzo dobrym narzędziem do otwarcia serc naszej młodzieży na wiarę, wskazującą im, że wiara to nic sztucznego, smutnego, sztywnego. Że Kościół to żywy organizm, w którym Jezus wciąż działa z mocą, odkłamując obraz kościoła, który jest pokazywany w mediach. Spotkania chcemy przeprowadzić w dniach 7 i 8 marca. Początek w sobotę o godz. 9.00 zakończenie o godz. 20.30. W niedzielę początek o godz. 9.00 a zakończenie o godz. 13.30. W czasie spotkań będziemy mówić o podstawach wiary: Miłości, Grzechu, Zbawieniu, Wierze i Nawróceniu, Duchu Św. i Wspólnocie Kościoła. Tematy są złożenie z elementów, które działają na różne zmysły – nie tylko mówione słowo – także pantomima, scenka, fragment filmu, pieśń. Pojawią się także osobiste świadectwa głoszących katechezy. Zwracamy się z gorącą prośbą aby rodzice pomogli naszej młodzieży wziąć udział w spotkaniach.

 

SPOTKANIE DLA RODZICÓW KANDYDATÓW DO BIERZMOWANIA Z KLAS I SZKÓŁ ŚREDNICH

Spotkanie organizacyjne dla rodziców będzie miało miejsce 1 marca po Mszy św. o godz. 9.30.

 

PROŚBA O MODLITWĘ

Zwracam się z prośbą o modlitwę w intencjach kursu nowego życia dla kandydatów do bierzmowania. Prośbę kieruję przede wszystkim do Żywego Różańca, Straży Honorowej NSPJ i Apostolstwa Dobrej Śmierci.

 

NOCNE CZUWANIE

Wspólnota „Jemu Chwała” pragnie zaproponować członkom naszej wspólnoty parafialnej uczestnictwo w nocnym czuwaniu w intencjach naszej młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania.

Początek najbliższego czuwania w piątek 28 lutego o godz. 18.00, a zakończenie w sobotę 29 lutego o godz. 6.00. Czuwanie odbywać się będzie w kaplicy Jana Pawła II. Czuwania będą odbywały się kilkanaście razy w ciągu roku po wcześniejszym ustaleniu i podaniu terminu. 

 

ŻYWY RÓŻANIEC

Zwracam się z gorącą prośbą do wszystkich chętnych zarówno mężczyzn jak i kobiet pragnących wspierać modlitwą i ofiarą duchową działania Kościoła oraz naszej wspólnoty parafialnej w ramach wspólnoty Żywego Różańca o zgłaszanie tego faktu w zakrystii.

Żywy różaniec to grupa dwudziestu osób zobowiązujących się do odmawiania jednej tajemnicy (10 różańca) codziennie, czyli wszyscy razem odmawiają codziennie cały różaniec. Swoją chęć przynależenia do różańca zgłaszamy w zakrystii.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO

We wtorek 11 lutego, w dniu w którym przypada wspomnienie Matki Bożej z Lourdes obchodzić będziemy Światowy Dzień Chorego.

Msza św. dla chorych i ich opiekunów połączona z  namaszczeniem w ramach święta Najświętszej M. P. z Lourdes będzie miała miejsce 11 lutego   o godz. 9.30. Zwracam się z prośbą aby pomóc wszystkim chorym dotrzeć do kościoła

na tę Eucharystię.

 

 

WSZYSTKIM DROGIM PARAFIANOM, GOŚCIOM, ORAZ JUBILATOM TEGO TYGODNIA ŻYCZYMY WIELU ŁASK BOŻYCH.

 

 

 

 

Władysławowo, 09.02.2020                                                                                                                   Ks. Marek Jarząbek SChr -  proboszcz