loading...
« Strona główna

2020.02.23 - VII NIEDZIELA ZWYKŁA

Zło można zatrzymać tylko dobrem
Jezus pokazuje nam, że wybór zemsty czy nienawiści nie jest właściwym rozwiązaniem. Może dać chwilową ulgę zranionej ambicji, lecz zaplątuje serce człowieka w sieć coraz dotkliwszego zła i chęci odwetu. Potrzeba wielkiej odwagi i wewnętrznej siły, aby przerwać spiralę zła, zemsty i przemocy, aby być ich ostatnim ogniwem, które już nie odpowiada tym samym, lecz modlitwą, przebaczeniem, darem z siebie. To wcale nie oznacza, że mamy godzić się na krzywdę i przemoc. Możemy się bronić oraz stawiać granice, ale nie odpłacać tym samym, tylko mieć serce otwarte na przebaczenie i pojednanie.

TEGOROCZNE REKOLEKCJE

Tegoroczne rekolekcje parafialne rozpoczniemy 8 marca. Rekolekcje wygłosi  o. Wojciech Kozłowski ze Zgromadzenia Misjonarzy Św. Wincentego a Paulo, ceniony kaznodzieja i rekolekcjonista. Nauki rekolekcyjne podczas Mszy św.:

Niedziela (8.03) – godz. 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 14.00, 18.00, Poniedziałek (09.03), Wtorek (10.03), Środa (11.03) – godz. 8.00, 18.00

Rekolekcje dla dzieci i młodzieży zostały zaplanowane w dniach 09-11.03.2020. Rekolekcje prowadzą Siostry ze Wspólnoty Uczennic Krzyża

 

ŚRODA POPIELCOWA

W tym tygodniu przypada Środa Popielcowa. Wraz z tym dniem rozpoczyna się czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu, w którym przez modlitwę, uczynki pokutne i czynną miłość bliźniego przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły tzn. ilościowy i jakościowy. Msze święte w Środę Popielcową będą o godz. 6.30, 7.00, 9.30, 16.30,18.00,19.30.

Na każdej Mszy obrzęd posypania popiołem.

 

NABOŻEŃSTWA WIELKOPOSTNE

Wielki Post ma nas przygotować na radość świąt wielkanocnych, dlatego Kościół jako doskonały pedagog i znawca duszy ludzkiej wniósł szereg zwyczajów, które mają pomóc człowiekowi przeżyć dobrze ten okres. Do takich zwyczajów należą Gorzkie Żale i Droga Krzyżowa

 

ZMIANA GODZIN MSZY ŚW.

Z dniem 26 lutego  Msza Święta wieczorna będzie odprawiana o godz. 18.00.

 

NAUKI PRZEDŚLUBNE

Tych, którzy zamierzają wstąpić w sakramentalny związek małżeński  zapraszamy do uczestniczenia w kursie przedmałżeńskim. Pierwsze spotkanie odbędzie się w poniedziałek  24 lutego o godz. 19:00 w auli w domu parafialnym. Nauki odbywać się będą przez cały tydzień o godz. 19.00.

 

GORZKIE  ŻALE

W okresie Wielkiego Postu jednym z najbardziej znanych nabożeństw są Gorzkie Żale. W śpiewanych podczas niego pieśniach rozważamy mękę i śmierć Pana Jezusa oraz cierpienia Jego Matki, która wiernie towarzyszyła w Jego drodze krzyżowej. Wyrażamy w tym nabożeństwie naszą miłość wobec Jezusa i naszą wdzięczność dla niego za to, że z miłości ku Ojcu i ku nam podjął się tak trudnego dzieła zbawienia. 

 

NABOŻEŃSTWO GORZKICH ŻALI

Nabożeństwo gorzkich żali z kazaniem pasyjnym w niedziele o godz. 17.15

DROGA KRZYŻOWA

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej to nabożeństwo wielkopostne o charakterze adoracyjnym, polegające na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia Go do grobu. Rozważanie tych ostatnich momentów życia Chrystusa ma nas nauczyć umiejętności kontaktu z Bogiem w każdej sytuacji, w jakiej człowiek się znajduje. Krzyże naszego życia kładziemy na krzyż Chrystusa. Jego cierpienia i nasze chcemy złożyć Bogu.

 

DROGA KRZYŻOWA

Droga Krzyżowa w naszym kościele odbywa się w każdy piątek:dla dorosłych - godz. 9.00 i 17.30; dla dorosłych i młodzieży o godz. 19.00 Droga krzyżowa w formie misterium; dla dzieci - godz. 16.45;

 

WIARA I ŚWIATO

Droga Krzyżowa dla Wspólnoty odbywa się w każdą sobotę o godz. 15.00

 

ŻYWY RÓŻANIEC

Najbliższa zmiana tajemnic Różańca świętego 1 marca o godz. 15.00. (Różaniec prowadzi XX Róża Żywego Różańca – tajemnice bolesne).

Intencja ewangelizacyjna: za katolików w Chinach. Módlmy się, aby Kościół w Chinach zachował wierność Ewangelii i wzrastał w jedności.

Intencja parafialna:

-Aby nasza wspólnota parafialna dobrze przeżyła okres wielkiego postu

-Aby młodzież dobrze przygotowała się do sakramentu bierzmowania.

-O Głębokie przeżycie I Spowiedzi i I Komunii św. dla dzieci z naszej parafii.

-Aby bez żadnych problemów udało się zrealizować prace remontowe w naszym kościele.

 

KURS NOWEGO ŻYCIA DLA KANDYDATÓW DO BIERZMOWANIA Z KLAS I SZKÓŁ ŚREDNICH

W dniach 7 i 8 marca chcemy przeprowadzić „Kurs Nowego Życia” dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. Początek w sobotę o godz. 9.00 zakończenie o godz. 20.30. W niedzielę początek o godz. 9.00 a zakończenie o godz. 13.30. W czasie spotkań będziemy mówić o podstawach wiary: Miłości, Grzechu, Zbawieniu, Wierze i Nawróceniu, Duchu Św. i Wspólnocie Kościoła. Tematy są złożenie z elementów, które działają na różne zmysły – nie tylko mówione słowo – także pantomima, scenka, fragment filmu, pieśń. Pojawią się także osobiste świadectwa głoszących katechezy. Zwracamy się z gorącą prośbą aby rodzice pomogli naszej młodzieży wziąć udział w spotkaniach.

 

NOCNE CZUWANIE

Wspólnota „Jemu Chwała” pragnie zaproponować członkom naszej wspólnoty parafialnej uczestnictwo w nocnym czuwaniu w intencjach naszej młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. Początek najbliższego czuwania w piątek 28 lutego o godz. 18.00, a zakończenie w sobotę 29 lutego o godz. 6.00. Czuwanie odbywać się będzie w kaplicy Jana Pawła II. Czuwania będą odbywały się kilkanaście razy w ciągu roku po wcześniejszym ustaleniu i podaniu terminu. 

 

PROŚBA O MODLITWĘ

Zwracam się z prośbą o modlitwę w intencjach kursu nowego życia dla kandydatów do bierzmowania. Prośbę kieruję przede wszystkim do Żywego Różańca, Straży Honorowej NSPJ i Apostolstwa Dobrej Śmierci.

 

SPOTKANIE DLA RODZICÓW KANDYDATÓW DO BIERZMOWANIA Z KLAS I SZKÓŁ ŚREDNICH

Spotkanie organizacyjne dla rodziców

będzie miało miejsce 1 marca po Mszy św. o godz. 9.30.

 

PRACE W NASZYM KOŚCIELE

Trwają prace remontowe w naszym kościele związane z całkowitą wymianą posadzki i innych elementów kamiennych w prezbiterium liczymy na to, że tak jak było w przypadku ławek tak i teraz, potrzeba ta znajdzie zrozumienie i wielu ofiarodawców. Ofiary można przekazywać na konto parafii: 38 83480003 0000 0000 5467 0001

 

SAMOLOTOWA PIELGRZYMKA DO GRECJI (Śladami św. Pawła)

W terminie 10.10 – 17.10.2020 planujemy parafialną do Grecji. Cena około 3850 zł +150 Euro. Szczegółowy plan wyłożony na stoliku pod chórem. Zapisy u ks. Proboszcza

 

CARITAS ( wejście od ul. Świerkowej)

  • Serdecznie zapraszamy wszystkich Członków Parafialnego Zespołu Caritas na spotkanie rejonowe, które odbędzie się w najbliższy poniedziałek. Spotkanie poprowadzi Ks. Piotr Brzozowski

Z-ca dyr. Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Rozpoczniemy przygotowaniami o godz. 16.00. O 17.00 wspólna Msza Św. i dalsza część spotkania. 

  • PRACOWNIA św. O. Pio 

Pracownia Miłosierdzia "Św. Ojca Pio" serdecznie zaprasza nowe osoby do włączenia się do  naszej wspólnoty Pracownia czynna od poniedziałku do piątku w g. 09.00 - 13.00

Przyjdź i przekonaj się sam jak radośnie

i owocnie możesz przeżyć dzień.

Jest wiele osób, które siedzą same w domach a mogłyby cieszyć się obecnością drugiego człowieka. Czasami brakuje im odwagi by zrobić ten pierwszy krok albo nie wiedzą, że w ich parafii istnieje takie miejsce. Mobilizujmy, zachęcajmy naszych znajomych, sąsiadów. Wiek i dolegliwości nie są żadna przeszkodą. Najważniejsza jest chęć by otworzyć się na drugiego.  Odpowiedzialna: s. Monika Jurewicz. 

  • JADŁODAJNIA  św. o. Pio czynna  od poniedziałku do piątku godz. 12.30

 

ZMARLI

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:

† Danuta Torlińska, ur. 1959, zam. ul. Szkutników, pogrzeb 24.02 (poniedziałek), g. 13.00;

† Radosław Mróz, ur. 1932, zam. ul. Róży Wiatrów, pogrzeb 25.02(wtorek) g. 11.00;

† Jerzy Sokołowski, ur. 1948, zam. Stolarska, pogrzeb 27.02 (czwartek)

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…..

 

Wszystkim Drogim Parafianom, Gościom, oraz Jubilatom tego tygodnia życzymy wielu łask Bożych płynących od Jezusa Chrystusa.

 

Władysławowo, 23.02.2020                                                                                                                   Ks. Marek Jarząbek SChr -  proboszcz