dodano: 2019-12-14 20:21:24 edycja: 2019-12-14 20:41:25 autor: 41 odsłon: 8050

2019.12.15 - III NIEDZIELA ADWENTU

Wielkość Jana Chrzciciela

Jezus daje świadectwo o wielkości Jana Chrzciciela, który doskonale wypełnił misję przygotowania ludzkich serc na Jego przyjście. Jan Chrzciciel szedł drogą całkowitego ubóstwa i zapomnienia o sobie. Żył tak, aby nie przysłonić sobą Jezusa. A przecież pociągając innych radykalizmem swojego życia, łatwo mógł stać się przywódcą. On natomiast wiernie szedł drogą wyznaczoną mu przez Boga. Realizował Jego plan, a nie swoją wizję. Konsekwentnie wskazywał na Jezusa, również spójnością swojego życia, słów i czynów. Prostować drogi na przyjście Mesjasza to solidnie wypełniać swoje powołanie, budować jedność życia wiary w codzienności, starać się o zgodność czynów ze słowami. Tak postępował Jan Chrzciciel, dlatego Jezus daje go za przykład wiary, która nie uległa zwątpieniu. Jednocześnie Jezus pokazuje wielkość tych, którzy mają udział w królestwie, które zapoczątkował. Nie mierzy się jej zasługami, lecz przyjaźnią z Jezusem.

W dniu dzisiejszym przeżywamy w naszej wspólnocie parafialnej wizytację kanoniczną prowadzoną przez Ks. Bp Wiesława Szlachetkę. Dziękujemy Księdzu Biskupowi za to, że swoja posługą i modlitwą ogarnia wszystkie troski naszej parafii. Z naszej strony zapewniamy o modlitwie w intencji Księdza Biskupa, aby w Jego posługiwaniu dla Diecezji Gdańskiej Pan Jezus Dobry Pasterz obdarzał Go zdrowiem i potrzebnymi łaskami.

 

III Niedziela Adwentu w Kościele nazywana jest Niedzielą „Gaudete”, czyli niedzielą radości.

            Nazwa tej niedzieli pochodzi od słów antyfony na wejście: „Gaudete in Domino”, czyli „Radujcie się zawsze w Panu”. Teksty liturgii tej niedzieli przepełnione są radością z zapowiadanego przyjścia Chrystusa i z odkupienia, jakie przynosi.

            W liturgii adwentowej obowiązuje fioletowy kolor szat liturgicznych. Jako barwa powstała ze zmieszania błękitu i czerwieni, które odpowiednio wyrażają to co duchowe i to co cielesne, fiolet oznacza walkę między duchem a ciałem. Zarazem połączenie błękitu i czerwieni symbolizuje dokonane przez Wcielenie Chrystusa zjednoczenie tego co boskie i tego co ludzkie. Wyjątkiem jest III niedziela Adwentu - tzw. Niedziela "Gaudete". Obowiązuje wtedy różowy kolor szat liturgicznych, który wyraża przewagę światła, a tym samym bliskość Bożego Narodzenia.

            Tradycja świętowania Niedzieli „Gaudete" wyrosła w czasach, gdy Adwent miał typowo postny charakter. Wtedy akcentowano w ten sposób przerwę w poście, był to jedyny radosny akcent Adwentu.

            Adwent jest wyjątkowym czasem dla chrześcijan. Słowo adwent pochodzi z języka łacińskiego „adventus", które oznacza przyjście. Dla starożytnych rzymian słowo to, oznaczało oficjalny przyjazd cezara. Dla chrześcijan to radosny czas przygotowania na przyjście Pana. Dlatego też Adwent jest nie tyle czasem pokuty, ile raczej czasem pobożnego i radosnego oczekiwania

 

SPOWIEDŹ

Poniedziałek (16.12): godz. 16.00 -17.30

Wtorek (17.12): godz.16.00 -17.30

Środa (18.12): godz. 16.00 -17.30

Czwartek (19.12):   godz. 10.00 -12.00; 16.00 -18.00

Piątek (20.12): godz. 10.00 -12.00; 16.00 -18.00

Sobota (21.12): godz. 10.00 -12.00; 16.00 -18.00

Niedziela (22.12): w czasie Mszy świętych

Poniedziałek (23.12): godz. 10.00 -12.00; 16.00 -18.00

Wtorek (24.12): godz. 7.00 -11.00; w czasie rorat spowiedzi nie będzie;

WIGILIA DLA CAŁEGO MIASTA

W dniu 22 grudnia o godzinie 15.00 razem z władzami miasta zapraszamy na wspólną wigilię wszystkich mieszkańców miasta. Wigilię rozpoczniemy przed naszym kościołem otwarciem żywej szopki i  przekazaniem przez harcerzy światła betlejemskiego. W to późne popołudnie na pewno nie zabraknie modlitwy, życzeń,  łamania się opłatkiem i wspólnego śpiewania kolęd.

 

NABOZEŃSTWO POKUTNE DLA DZIECI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

            Nabożeństwo i spowiedź dla uczniów z klas VI i VII szkoły podstawowej w środę  18 grudnia w godz. od 16.00 do 17.00

             

KONFERENCJA  I SPOWIEDŹ DLA MŁODZIEŻY PRZYGOTOWUJĄCEJ SIĘ DO SAKRAMENTU BIERZMOWANIA

 

OPŁATEK WIGILIJNY

W kiosku parafialnym można zaopatrzyć się w opłatek. Zabierając ten opłatek do naszych domów, a potem łamiąc się nim przy wigilijnym stole, wyrażamy naszą łączność z tym Kościołem i z całą wspólnotą parafialną.

 

KARTKI ŚWIĄTECZNE LSO

Liturgiczna Służba Ołtarza rozprowadza cegiełki w formie ręcznie wykonanych kartek świątecznych. Ofiary składane przy tej okazji będą przeznaczone na wspólny wyjazd zimowy.

 

WIGILIA DLA SAMOTNYCH I UBOGICH

Wigilia dla ubogich i samotnych będzie miała miejsce 18 grudnia o godz. 13.00 w restauracji Pomorzanka.

 

ŻYWA SZOPKA

Zapraszamy wszystkich chętnych do włączenia się w tworzenie  Żywej Szopki. Potrzebujemy osób, które przebiorą się za Maryję, Józefa i trzech króli w dniach: 25-26 grudnia w godz. 8.30 - 19.00. Bardzo mile widziane młode małżeństwa (z małym dzieckiem) oraz młodzież. Chętne osoby prosimy o zgłaszanie się do ks. Witalija. Stroje dla „aktorów” będą przygotowane.

 

BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem miłości, pokoju i nadziei, i już  tradycyjnie stawiane jest na wigilijnym stole. Głęboką wymowę ma odpalenie od tego światła świecy, którą w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy rozprowadza Caritas.

Do naszego kościoła Betlejemskie Światło Pokoju zostanie wniesione 22 grudnia w czasie wspólnej wigilii. Światło Betlejemskie będzie można zabierać do domów w wigilię do godz. 16.00

 

KOLĘDOWANIE PRZY SZOPCE

Wszystkich którzy lubią grać i śpiewać kolędy zapraszamy do kolędowania przy szopce. Zapraszamy wszelkie zespoły, wszelkie grupy muzyczne do uwielbiania nowonarodzonego śpiewem. Wszystkich którzy w dniach 25-26 grudnia chcieliby sami, z zespołem, rodzinnie zagrać przy szopce o kontakt z ks. Bogumiłem.

 

MODLITWA O POKÓJ

25 grudnia o godz.15.00 spotkamy się przy Żywej Szopce, aby naszą obecnością i modlitwą  zamanifestować pragnienie pokoju w naszych domach w naszym mieście, ojczyźnie i na całym świecie.

 

CARITAS

           godz.12.00 - wydawanie posiłku rodzinom; godz. 12.30 - korzystanie z posiłku na miejscu.

            Torby można przynosić  do  Caritasu od poniedziałku do piątku od 9.00 – 13.00.

            Przez najbliższe dwie niedzielę  po każdej Mszy św. członkowie PZC będą rozprowadzać ozdoby świąteczne  wykonane w Pracowni     „Ojca Pio” a także  ŚWIECE WIGILIJNE. Jest to dzieło pomocy dzieciom, wszystkie środki są przeznaczone na dzieci z ubogich rodzin.

 

ODNOWIENIE  PRZYRZECZEŃ MAŁŻEŃSKICH

29 grudnia  o godz. 12.30 odprawimy Mszę św. w intencji Rodzin naszej parafii w czasie której będzie możliwość odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Zapraszamy małżeństwa szczęśliwe, by podziękowały Bogu za radość trwałego związku, zapraszamy małżeństwa zagrożone, by się oddały w opiekę Świętej Rodzinie, zapraszamy także osoby porzucone, ale wierne przysiędze małżeńskiej, by nabrały sił do bohaterskiego świadectwa życia.

 

ZMARLI

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:

† Edmund Kolleck, 1948, zam. ul. 1000-lecia PP

† Irena Derc, 1934, zam. ul. Brzozowa

† Stanisław Gojke, 1928, zam. ul. Ogrodowa

† Oskar Dettlaff, 2017, zam, Abrahama

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…..

 

RORATY

W dni powszednie o godz. 6.00; Roraty dla dzieci w poniedziałek, środę i piątek o godz. 17.00.

 

Wszystkim Parafianom, Gościom, Solenizantom i Jubilatom tygodnia, życzymy obfitości Bożych łask dla owocnego przeżywania tajemnicy adwentowego oczekiwania.

 

 

Władysławowo, 15.12.2019                                                                                                                Ks. Marek Jarząbek SChr -  proboszcz


14 grudnia 2019r. 14 grudnia 2019r. 41 8050