loading...
« Strona główna

2019.11.17 -XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

Droga ucznia Jezusa
Tylko droga wyznaczona przez Jezusa wiedzie człowieka ku prawdziwej, spełnionej przyszłości. To jednak droga niezrozumienia i prześladowań. Uczniów czeka los Mistrza. Nie jest to droga samotna, to droga Jezusa i Kościoła. W pełnym przylgnięciu do Jezusa żywa wiara nie ma nic wspólnego z naiwnością. Liczne prywatne wizje przypisują sobie znajomość końca świata. Zwodzą kłamliwymi obietnicami, rzekomymi objawieniami, fałszywymi interpretacjami słowa Bożego. Łatwo zatracić wiarę i rozeznanie wśród mnóstwa sekt, ludobójczych ideologii, fałszywego mistycyzmu. Zamiast wiary, osobistej więzi z Bogiem człowiek staje się przywiązany do swoich wyobrażeń Boga. Tymczasem Jezus pozostawił siebie i swoje Słowo w Kościele. Dał nam Ducha Świętego, który gwarantuje Kościołowi wierność prawdzie.

Już w I Niedzielę Adwentu rozpoczynamy nowy Rok Duszpasterski który będziemy przeżywali pod hasłem: „Wielka tajemnica wiary”. Jest to pierwszy rok trzyletniego programu duszpasterskiego, który Episkopat Polski zatytułował „Eucharystia daje życie”. Mamy zatem przemyśleć Mszę świętą. Nie jest to przypadek. Święty papież Jan Paweł II napisał encyklikę Ecclesia de Eucharistia, a jej tekst rozpoczyna się następująco: „Kościół żyje dzięki Eucharystii [Ecclesia de Eucharistia vivit]. Ta prawda wyraża nie tylko codzienne doświadczenie wiary, ale zawiera w sobie istotę tajemnicy Kościoła. Na różne sposoby Kościół doświadcza z radością, że nieustannie urzeczywistnia się obietnica: «A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata» (Mt 28,20). Dzięki Najświętszej Eucharystii, w której następuje przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Pana, raduje się tą obecnością w sposób szczególny. Od dnia Zesłania Ducha Świętego, w którym Kościół, Lud Nowego Przymierza, rozpoczął swoje pielgrzymowanie ku ojczyźnie niebieskiej, Najświętszy Sakrament niejako wyznacza rytm jego dni, wypełniając je ufną nadzieją”.

Jak poznać i pokochać eucharystię?

Pewien miłośnik Eucharystii powiedział kiedyś po prostu (wypowiedź z anonimowej ankiety): „Kiedyś usłyszałem, że warto codziennie uczestniczyć we Mszy świętej. Ale co zrobić, żeby to nie stało się rutyną, jak pogłębiać jej rozumienie? Zapytałem spowiednika. Powiedział, że do końca życia nie będę w stanie pojąć wartości Mszy świętej, ale że istnieje prosty i każdemu dostępny sposób, by pogłębiać jej rozumienie. Sposób jest bardzo prosty: teksty Mszy świętej! Od tamtego czasu czytam codziennie słowa, które wchodzą w skład Mszy świętej (biorę je z modlitewnika albo z Internetu). I części stałe i te, które się zmieniają. Nie przypuszczałem wcześniej jakie to bogactwo!”. Istnieje wiele podpowiedzi, które mogą pomóc w coraz lepszym uczestniczeniu w Eucharystii. Przede wszystkim trzeba zacząć żyć spokojniej. To się dzieje „samo”. A z innej ankietowej wypowiedzi pochodzą słowa: „Jak układam sobie dzień, to zaczynam od wpisania w  jego przebieg Mszę świętą. Po pewnym czasie staje się oczywiste, że Eucharystia jest centralnym punktem dnia, a jego przebieg staje się spokojniejszy, życie – gdy wskażemy samym sobie, co nas naprawdę prowadzi – nabiera nowych wartości, Skorzystamy na tym my sami i wszyscy, z którymi tworzymy życie”.

 

RÓŻANIEC ZA ZMARŁYCH

17 i 24 listopada o g.15.00 –Różaniec na cmentarzu komunalnym.

17.11 o g. 15.00 - Różaniec za zmarłych na          cmentarzu przy ul. Gdańskiej.

WYPOMINKI

Kartki z imionami zmarłych prosimy składać do skrzynki przy wyjściu z kościoła.

Zostały wyłożone kartki na wypominki roczne. Bóg zapłać za ofiary składane przy okazji wypominek.

  • Wypominki listopadowe odczytujemy przez cały miesiąc listopad w dni powszednie o g. 16.30.
  • Roczne wypominki odczytujemy w każdą niedzielę o g. 9.00.

         Za zmarłych modlimy się modlitwą różańcową. Prosimy o czytelne wypisywanie imion.

 

UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA

W najbliższą niedzielę (24.11) uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata  kończąca Rok Liturgiczny i zwiastująca nadejście Adwentu. Jest to równocześnie Święto Tytularne Towarzystwa Chrystusowego oraz Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla. W czasie Mszy św. o godz. 9.30 będziemy składać hołd uwielbienia Chrystusowi Królowi i dziękczynienie za posługę Księży Chrystusowców i Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla we Władysławowie.

 

KURS NOWEGO ŻYCIA

Jeśli chcesz:
• doświadczyć miłości Boga,
• doświadczyć zbawczej mocy Jezusa, uwalniającej od grzechów i cierpienia,
• otrzymać Ducha Świętego, który poprowadzi Cię dalej,
• poznać piękno i siłę wspólnoty, ożywianej miłością,
• zacząć żyć mocniej, pełniej i naprawdę…
         zapraszamy Cię do udziału w Kursie Nowe Życie.
Termin: 29.11-01.12.2019
Prowadzący: Szkoła Nowej Ewangelizacji

 

Miejsce: Dom Parafialny im Św. Jana Pawła II przy parafii WNMP we Władysławowie
Koszty: 40 zł (bez noclegu + obiad i kolacja sobota +drugie śniadania i podwieczorek); 
Warunkiem przyjęcia na kurs jest wniesienie opłaty.(Jeśli kogoś nie stać niech poinformuje o tym telefonicznie). Więcej informacji na temat sposobu zapisów pod numerem telefonu: 500217940 lub 601660408. 
Nr konta:  38 83480003 0000 0000 5467 0001
Rozpoczęcie kursu – piątek ok. godz. 17.00,

Zakończenie w niedzielę ok. godz. 15.00.
Ramowy plan kursu
Piątek: od godz. 17.00 zakończenie do 21.30.
Sobota: od 9.00, do  21.00.
Niedziela: od 8.30, zakończenie do 15.00.
Szczegółowy plan na poszczególne dni zostanie podany uczestnikom w trakcie kursu.
 

CHÓR PARAFIALNY

22.11.2019 roku Chór parafialny „Stella Maris” obchodzi jubileusz 40-lecia istnienia. Z tej okazji zapraszamy wszystkich parafian na uroczystą Mszę świętą z okazji tego wydarzenia. Uroczysta Msza święta zostanie odprawiona w dniu 22 11 (piątek) o godz. 17.00  Tego dnia nasz organista p. Marek obchodzi swoje imieniny, stąd także jego będziemy polecać Bogu w modlitwach.

 

PRZYGOTOWANIA DO  I KOMUNII ŚW.

  • 8 grudnia o godz. 11.45 - Spotkanie dla dzieci i rodziców dzieci przygotowujących się do I komunii św. Spotkanie w auli Domu parafialnego.
  • 15 grudnia o godz. 15.00 - Msza św. połączona z obrzędem poświęcenia i przekazania przez rodziców dzieciom łańcuszków i         medalików.

 

ZMARLI

W minionym tygodniu do wieczności odszedł:

† Remigiusz Nazar, ur. 1957,  zam. Swarzewo;

† Wojciech Straszak, niemowlę;

† Stanisław Szyrowski, ur. 1953, zam. Nadmorska /pogrzeb wtorek 19.11 o godz. 11.00/;

   Dobry Jezu a nasz Panie…

 

CARITAS

  • JADŁODAJNIA  św. o. Pio czynna  od poniedziałku do piątku

godz.12.00 - wydawanie posiłku rodzinom

godz. 12.30 korzystanie z posiłku na miejscu.

  • Przy Caritas działa PRACOWNIA Miłosierdzia św. O. Pio  dla osób samotnych, ubogich i wszystkich, którzy chcą zamienić nudę i          samotność na wspólną pracę, rozmowy i spotkania. Pracownia jest czynna od poniedziałku do piątku w g. 09.00 - 13.00.
  • W związku z obchodami "3 Światowego Dnia Ubogich" Wolontariusze Parafialnego Zespołu Caritas rozdają ulotki z propozycjami       czynnego włączenia się we wspólne dzieło Pomocy Ubogim. W przyszłą niedzielę odbędzie się zbiórka ofiar i rzeczy higienicznych,          ręczników (nowe) itp. dla Ubogich z parafii. 

Wolontariusze zachęcają aby oprócz ulotki zabrać ze sobą cytat przygotowany specjalnie dla parafian. 

Zapraszamy 19 listopada  (wtorek) członków Parafialnego Zespołu Caritas i wszystkich chętnych, pragnących włączyć się w to dzieło, na spotkanie na godz. 18.15 w Pracowni Miłosierdzia (wejście od ul. Świerkowej).

 

 

Wszystkim Parafianom, Gościom, w szczególności Solenizantom i Jubilatom tygodnia składamy najlepsze życzenia.

 

 

Władysławowo, 17.11.2019                                                                                                                   Ks. Marek Jarząbek SChr -  proboszcz