loading...
« Strona główna

2019.04.07 - V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Łatwo zapomnieć o własnej grzeszności i stać się sędzią innych. Łatwo znaleźć kamień, by kogoś ukamienować. Zza parawanu własnej poprawności postrzegać kogoś w kategoriach chodzącego grzechu. Dla faryzeuszy ukamienowanie kobiety ma być zasłoną dla własnych grzechów i narzędziem do walki z Jezusem. Jezusowe spojrzenie na jawnogrzesznicę jest spojrzeniem Boga. Bóg zawsze potępia grzech i chce ratować człowieka. Potępianie innych nie może być zasłoną okrywającą moje własne grzechy. Bóg po to przypomina mi, że jestem grzesznikiem, abym uczył się Jego miłości. Wiem, że ta miłość nie będzie we mnie tak doskonała, ale każdy kamień odrzucony na bok, niewymierzony w drugiego, przybliży mnie do Boga.

ZASŁANIANIE KRZYŻY

W Wielkim Poście począwszy od dzisiejszej niedzieli zasłania się krzyże. Zwyczaj ten znano i praktykowano już w XIII w. Krzyże  wówczas były bardzo bogato ozdabiane klejnotami i drogimi kamieniami na znak zwycięstwa i chwały Zbawiciela. Postać Chrystusa wyrażała więc nie tyle umęczonego, co raczej zwycięskiego Zbawiciela. Tymczasem treścią rozważań dwóch ostatnich tygodni przed Wielkanocą była męka i śmierć Chrystusa. Nie godziło się to z paschalną wizją krzyża. Dlatego zasłaniano go na czas rozważań męki i ukrzyżowania Chrystusa.

W zwyczaju zasłaniania krzyży tkwi także pewien wymiar psychologiczny. To, na co patrzymy codziennie, jak wiadomo każdemu z nas, powszednieje i przestaje oddziaływać. Podobnie możemy powiedzieć o krzyżu. Nie zwracamy na niego uwagi, chociaż zawieszony jest w kościele, w domach. Dopiero, gdy się go zasłoni, spostrzega się jego brak.

 

NABOŻEŃSTWO GORZKICH ŻALI z kazaniem pasyjnym w niedziele o godz. 17.15

 

DROGA KRZYŻOWA

w każdy piątek: dla dorosłych - godz. 9.00 i 17.30; dla dzieci - godz. 16.45;

 

MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ

Zapraszamy na Misterium Męki Pańskiej w naszym kościele w piątek, o godz. 19.00.

 

AKCJA „POLA NADZIEI” NA POMORZU

Puckie Hospicjum p.w. Św. Ojca Pio wraz z hospicjami z Pomorza, zaprasza do włączenia się w akcję Pola Nadziei – największą zbiórkę na rzecz hospicjów.

 

LITURGIE WIELKIEGO TYGODNIA

Wszystkich chcących w sposób czynny zaangażować się w liturgię wielkiego tygodnia poprzez śpiewy lub czytania mszalne prosimy o zgłaszanie się w zakrystii lub u ks. Pawła.

 

REKOLEKCJE DLA ZESPOŁU SZKÓŁ NR 1 IM. ŚW. JANA PAWŁA II

Rekolekcje dla Gimnazjum i Technikum 15-17 kwietnia 2019 (g.11-12.30)

Spotkania w auli św. Wojciecha w domu parafialnym

 

REKOLEKCJE   PARAFIALNE

Mimo trwającego remontu chcemy aby w ostatnich dniach wielkiego postu odbyły się rekolekcyjne dni skupienia dla naszej parafii. Te dni skupienia to 15 i 16  kwietnia  nauki miały by miejsce bezpośrednio po Mszy św. o godz. 18.00 tj. o godz. 18.30.

 

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

poniedziałek 8 kwiecień 2019 - Spotkania odbywają na Sali w SP2

 • godz. 8.00 -9.15: kl. VII, kl. VIII
 • godz. 9.30- 10.45 kl. V, kl. VI
 • godz. 11.00 - 11.45:Przedszkola, kl. O, kl. I
 • godz. 12.00-13.15:, kl. II, kl. III, kl. IV

wtorek 9 kwietnia 2019 - Spotkania odbywają na Sali w SP2

 • godz. 8.00 -9.15: kl. VII, kl. VIII
 • godz. 9.30- 10.45 kl. V, kl. VI
 • godz. 11.00 - 11.45:Przedszkola, kl. O, kl. I
 • godz. 12.00-13.15:, kl. II, kl. III, kl. IV

środa 10 kwietnia 2019 - Spotkania w Domu Parafialnym (Spowiedź i Msza Św.)

 • godz. 8.00 -9.15: kl. VII, kl. VIII
 • godz. 9.30- 10.45 kl. V, kl. VI
 • godz. 11.00 - 11.45:Przedszkola, kl. O, kl. I
 • godz. 12.00-13.15:, kl. II, kl. III, kl. IV

 

 

SPRZĄTANIE KOŚCIOŁA

Wszystkich chcących pomóc w sprzątaniu kościoła zapraszamy w najbliższą sobotę na godz. 12.00. Prosimy o zabranie, wiaderka, ścierek, ewentualnie mopa do mycia podług.

 

MARSZ DLA JEZUSA

Każdego roku w Niedzielę Palmową ulicami naszego miasta przechodzi kolorowy korowód. Marsz dla Jezusa już na stałe wpisał się w wiosenny krajobraz naszej parafii i stał się doniosłym wydarzeniem rozpoczynającym obchody Wielkiego Tygodnia w naszej parafii. Uczestnicy marszu spotykają się 25 marca o godz. 12.00 przy Domu Rybaka. Msza święta dla rodzin z dziećmi rozpocznie się w kościele o godz. 12.30

 

OFIARY NA KWIATY DO BOŻEGO GROBU

Do skarbony pod chórem za ławkami można składać ofiary na kwiaty do Bożego Grobu.

DROGA KRZYŻOWA „ULICAMI MIASTA”

W tym roku w wielką środę tj. 17 kwietnia planujemy dwie drogi krzyżowe. Jedna dla kobiet o godz. 19.00 z kościoła do krzyża w porcie. Druga dla mężczyzn o godz. 21.00. od krzyża w porcie plażom do Chłapowa.

 

PALMY WIELKANOCNE – LSO

Liturgiczna Służba Ołtarza rozprowadza przed kościołem palmy na Niedzielę Palmową. Dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na potrzeby LSO. W ciągu tygodnia palmy będą̨ dostępne w kiosku parafialnym.

 

EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA 

Zapraszamy do udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej z Jastrzębiej Góry do Helu. Wyjście z Jastrzębiej Góry po Mszy św. 12 kwietnia 2019 o godz. 20.00. Zapisy:  www.EDK.popiasku.pl/

 

PARAFIALNA SAMOLOTOWA PIELGRZYMKA DO HISZPANII i FRANCJI –

w terminie 16.10 – 23.10.2019 planujemy parafialną pielgrzymkę do Barcelony  i Lourdes. Cena około 3600 Pln +100 Euro. Szczegółowy plan wyłożony na stoliku pod chórem. Chętnych na wyjazd prosimy o szybkie zgłoszenia ponieważ  trzeba dużo wcześniej zarezerwować bilety lotnicze.

 

ŻYWY RÓŻANIEC

Zwracam się z gorącą prośbą do wszystkich chętnych zarówno mężczyzn jak i kobiet pragnących wspierać modlitwą i ofiarą duchową działania Kościoła oraz naszej wspólnoty parafialnej w ramach wspólnoty Żywego Różańca o zgłaszanie tego faktu w zakrystii.

 

ŁAWKI W NASZYM KOŚCIELE

Trwają pracę przy uzupełnianiu i renowacji posadzki naszego kościoła oraz wymianie ławek. Liczymy też na to, że wiele ławek będzie sponsorowane przez naszych parafian.

Ofiary na  ławki można przekazywać na konto parafii:  

38 83480003 0000 0000 5467 0001

Serdecznie dziękujemy wszystkim składającym ofiary na ten cel.

 

 

KURS NOWEGO ŻYCIA DLA KANDYDATÓW DO BIERZMOWANIA

Chcemy przeprowadzić dni skupienia dla Młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. Chcemy zorganizować dla młodzieży tzw. „Kurs Nowego Życia”. Kurs ten jest odpowiedzią na odchodzenie młodzieży po bierzmowaniu z kościoła – ma on  pomóc w świadomym przyjęciu sakramentu, ale głównie sprawić – aby w sercach młodzieży nawiązała się relacja z Bogiem, która zaowocuje pragnieniem bycia w Kościele. Te spotkania będą bardzo dobrym narzędziem do otwarcia serc naszej młodzieży na wiarę, wskazującą im, że wiara to nic sztucznego, smutnego, sztywnego. Że Kościół to żywy organizm, w którym Jezus wciąż działa z mocą, odkłamując obraz kościoła, który jest pokazywany w mediach. Spotkania chcemy przeprowadzić w dniach 13 i 14 kwietni. Początek w sobotę o godz. 9.00 zakończenie o godz. 20.30. W niedzielę początek o godz. 9.00 a zakończenie o godz. 13.30. W czasie spotkań będziemy mówić o podstawach wiary: Miłości, Grzechu, Zbawieniu, Wierze i Nawróceniu, Duchu Św. i Wspólnocie Kościoła. Tematy są złożenie z elementów, które działają na różne zmysły – nie tylko mówione słowo – także pantomima, scenka, fragment filmu, pieśń. Pojawią się także osobiste świadectwa głoszących katechezy. Zwracamy się z gorącą prośbą aby rodzice pomogli naszej młodzieży wziąć udział w spotkaniach. Prosimy o potwierdzanie w formie deklaracji które młodzież otrzymała na katechezie. Złożenie deklaracji do najbliższego wtorkowego spotkania pomoże nam w organizacyjnie, chociażby w przygotowaniu  śniadania, obiadu czy kolacji dla całej grupy. 

 

WIARA I ŚWIATŁO

Msza św. dla wspólnoty 14.04 o godz. 15.00.

 

50 ROCZNICA I KOMUNII ŚW.

Wszystkich, którzy w 1970r. przystąpili do I komunii św. prosimy o kontakt z p. Danutą Kędzior, tel kont. 519564716 gdyż jest ona odpowiedzialna za organizację obchodów rocznicowych które będą miały miejsce  6 czerwca 2020 roku.

 

CARITAS ( wejście od ul. Świerkowej)

 • Przy Caritas działa pracownia warsztatowa św. O. Pio. Pracownia czynna od poniedziałku do piątku w g. 09.00 - 13.00. W przerwie        świątecznej od 18 – 23 kwietnia Pracownia Miłosierdzia „Ojca Pio”  i jadłodajnia będzie nieczynna.
 • Jadłodajnia  Św. O. Pio czynna  od poniedziałku do piątku: g.12.00 -12.30
 • W minionym tygodniu na terenie naszej parafii odbyła się zbiórka żywności pod hasłem:  „Tak Pomagam”, w którą było zaangażowanych ok.   60 wolontariuszy, dzieci i dorosłych. Za pomoc przy zbiórce oraz hojność darów wielkie Bóg zapłać.
 • W kiosku są jeszcze do nabycia baranki i paschaliki wielkanocne. Ofiary będą przeznaczone na działalność Caritas.
 • Caritas przypomina o zwrocie „Tutek Miłosierdzia”, które można dostarczać w godz. otwarcia  Pracowni  Miłosierdzia od pn. do piątku  w godz.        9.00 – 13.00,  lub do domu Sióstr Misjonarek. Osobom, które złożyły już wypełnione  tutki z serca dziękujemy.
 • W ramach najbliższego spotkania, członkowie  „KLUBU AKTYWNOŚCI”  wyjeżdżają do kina na film pt:” Miłość i Miłosierdzie” w związku tym          spotkanie wtorkowe się nie odbędzie.
 • Skarbonki Miłosierdzia, które trafiły do naszych domów będzie można przynieść w najbliższą Niedzielę Palmową i złożyć do koszy,    znajdujących się na balaskach.
 • W najbliższą środę, tj. 10 kwiecień,  w Caritasie (wejście od ul. Świerkowej) będą wydawane paczki dla potrzebujących z terenu naszej parafii    w godz. od 9.00-13.00. W czwartek, tj. 11 kwiecień, będą wydawane od 9.00 – 13.00 oraz od godziny 17.00 – 18.00.
 • W najbliższym tygodniu wolontariusze Młodzieżowego Zespołu Caritas będą roznosić życzenia chorym z terenu naszej parafii.
 • Spotkanie świąteczne w „Pomorzance” dla wszystkich podopiecznych Caritas i Opieki Społecznej w środę 17 kwietnia o godz. 12.00.

 

ZMARLI

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:

† Irena Głowienka, ur. 1944, zam. ul. Fl. Ceynowy; † Bartosz Włodarski, ur. 1974, zam. Sopot.; † Edwarda Lipczak, ur. 1961, zam. ul. Rzemieślnicza

† Kazimiera Borkowska, ur. 1944, zam. ul. Rybacka. Wieczny odpoczynek…..

 

Wszystkim solenizantom, jubilatom oraz gościom życzymy obfitości Bożych darów i dobrego przeżywania tajemnic Wielkiego Postu.

 

 

 

Władysławowo, 07.04.2019                                                                                                                                Ks. Marek Jarząbek SChr -  proboszcz

 

Zapraszamy!!!

al. Żeromskiego 32, 84-120
WŁADYSŁAWOWO

tel./fax: (058) 674 02 74, e-mail: wladyslawowo@tchr.org

 

Msze święte
Dni powszednie

6:30, 7:00, 9.00, 19:00

Niedziela i święta

6:30, 8:00, 9:30, 11:00, 12:30, 14:00, 18:00, 19.30, 21.00

Spowiedź

 W czasie każdej Mszy Świętej

Inicjatywy