dodano: 2019-01-12 10:07:14 edycja: 2019-01-12 12:17:19 autor: 41 odsłon: 8661

2019.01.13 - NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO

Wyrazista osobowość Jana Chrzciciela i oddanie, z jakim wypełniał swoją misję, mogły w wielu zrodzić myśl, że to on jest zapowiadanym Mesjaszem. Lecz Jan cierpliwie wyjaśniał: – Czekamy na Tego, który będzie „chrzcił Duchem Świętym i ogniem” (Łk 3, 16). Kiedy więc Jezus staje przed nim w wodach Jordanu, Jan jest bardzo przejęty. Wie, że Jezus nie potrzebuje chrztu pokuty, którego on udziela, bo jest bez grzechu, pełen Bożego Ducha. Jednak konsekwentnie i do końca wypełnia misję, jaką otrzymał od Boga. Jest też świadkiem, jak Syn Boży przychodzi wypełnić misję powierzoną przez Ojca. Jezus zniża się do mnie, bierze na siebie wszystkie moje grzechy i słabości. W wodach chrztu pokazuje mi drogę mojego odrodzenia. Wskazuje, że również do mnie odnoszą się słowa Ojca: „Ty jesteś moje dziecko umiłowane, w tobie mam upodobanie”. Nie jestem zatem zdany wyłącznie na siebie.

ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO

Najstarszej tradycji tego święta należy szukać w liturgii Kościoła wschodniego, ponieważ chrzest Jezusa nie miał w liturgii rzymskiej oddzielnego święta. W 1955 w miejsce dawnej oktawy Objawienia Pańskiego ustanowiono wspomnienie chrztu Jezusa i ustalono datę 13 stycznia. Posoborowa reforma (1969r) określiła ten dzień jako święto Chrztu Pańskiego. Pominięto wyrażenie "wspomnienie", a  jego termin przesunięto na niedzielę po 6 stycznia. Teksty modlitw, jakie są związane ze świętem Chrztu Pańskiego są bardzo dokładnie przekazane w Biblii. Podkreślają łączność tego święta z uroczystością Epifanii, czyli Objawienia Pańskiego. W tym wydarzeniu katolicy widzą pierwsze w historii świata pojawienie się w postaci widzialnej całej Trójcy Świętej: Bóg Ojciec przemawia, Syn Boży jest w postaci ludzkiej, a Duch Święty pojawia się nad nim w postaci gołębicy. Święto Chrztu Pańskiego z jednej strony objawia wierzącym Jezusa jako umiłowanego Syna Bożego, posłanego przez Ojca w mocy Ducha Świętego dla zbawienia człowieka, z drugiej zaś strony kieruje uwagę na rzeczywistość chrztu. Wraz ze świętem chrztu Chrystusa kończy się liturgicznie okres Bożego Narodzenia. W Polsce jednak jest dawny zwyczaj kończenia tego czasu świętem Ofiarowania Pańskiego 2 lutego. Dlatego do tego czasu można zachować szopkę w kościele i śpiewać kolędy.

 

KONCERT KOLĘD

W niedzielę 13 stycznia zapraszamy na koncert kolęd w wykonaniu Chóru „MISERICORDIAS DOMINI CANTABO” z parafii św. Faustyny w Pucku. Początek koncertu o godz. 10.30. Chór wykona także śpiewy podczas Mszy św. o godz. 9.30. W niedziele 20 stycznia w czasie Mszy św. o godz. 9.30, 11.00 i 12.30 zagra MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA DĘTA Z WŁADYSŁAWOWA.

 

PRZYGOTOWANIA DO  I KOMUNII ŚW.

(dzieci przynoszą ze sobą świece chrzcielne);

 

PRZYGOTOWANIA DO  BIERZMOWANIA

Spotkanie dla kandydatów do Bierzmowania z III gimnazjum odbywać się będą od 5 lutego.

 

 

NAUKI PRZEDŚLUBNE

Tych, którzy zamierzają wstąpić w sakramentalny związek małżeński  zapraszamy do uczestniczenia w kursie przedmałżeńskim. Pierwsze spotkanie odbędzie się w poniedziałek  18 lutego o godz. 19:00 w auli w domu parafialnym. Nauki odbywać się będą przez cały tydzień o godz. 19.00.

 

KATECHEZA PRZED CHRZTEM

Katecheza chrzcielna w piątek 25 stycznia o godz. 19.00 w salce na plebani.

 

CARITAS ( wejście od ul. Świerkowej)

            godz.12.00 - wydawanie posiłku rodzinom

            godz. 12.30 korzystanie z posiłku na miejscu.

 

WIZYTA DUSZPASTERSKA

Trwa wizyta duszpasterska w domach naszych Parafian. Idziemy do Waszych domów, aby modlić się wspólnie z Wami i nieść nasze kapłańskie i pasterskie błogosławieństwo wszędzie tam, gdzie żyjecie i pracujecie. Domy niech będą przygotowane do wspólnej modlitwy. Niech na stole nakrytym białym obrusem będzie ustawiony krzyż, świece, woda święcona. Niech znajdzie się na nim Biblia. W tych znakach wyraża się nasza wiara i gotowość na przyjście Chrystusa. Podczas wizyty duszpasterskiej warto zadbać o jej organizację tak, aby była obecna cała rodzina. Na początku będzie miała miejsce wspólna modlitwa pod przewodnictwem kapłana w intencjach rodziny, chorych, zmarłych. Można też poprosić, o modlitwę w konkretnej intencji ważnej dla Waszej rodziny. Chcemy rozmawiać o życiu religijnym rodziny, o jej problemach i troskach. Ta wizyta to także okazja, aby zasięgnąć porady, zadać pytania dotyczące sakramentów czy też życia religijnego.

 

ZMARLI

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:

Gerarda Wojtinska, ur. 1948, zam. ul. Nawigacyjna /pogrzeb we wtorek 15.01 godz. 10:00/

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

 

BIURO PARAFIALNE

poniedziałek, środa, piątek w godz. 9:30 – 11:00; W czasie kolędy biuro czynne tylko przed południem

 

SPOWIEDŹ

Podczas każdej Mszy św. i 30 minut przed Mszą św. wieczorną.

Wieczorem nie ma spowiedzi podczas Mszy św. 

 

Wszystkim drogim parafianom, gościom, oraz jubilatom tego tygodnia życzymy wielu łask Bożych płynących z głębi serca Bożej Dzieciny

 

Władysławowo, 13.01.2019                                                                                                    Ks. Marek Jarząbek SChr -  proboszcz


12 stycznia 2019r. 12 stycznia 2019r. 41 8661