loading...
« Strona główna

2019.01.01 - ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI

Na Nowy Rok 2019 od Narodzin Chrystusa życzę całej Wspólnocie parafialnej: księżom, siostrom,  wszystkim współpracownikom świeckim, poszczególnym wspólnotom i tym, którzy przez modlitwę, i przyjmowane sakramenty w naszym kościele tworzą tę wielką Wspólnotę noszącą imię Wniebowzięcia NMP we Władysławowie, by był to dobry rok.

Niech Wasze życie nabierz jeszcze większego sensu.
Niech odnowią i pogłębią się wasze rodzinne i przyjacielskie więzy
    A radość i pokój oraz Boże błogosławieństwo towarzyszy w Nowym Roku.

Szczerego uśmiechu! Dużo zdrowia! Zawsze! Dla wszystkich! Błogosławionego Roku!!!

 Drodzy Parafianie!

            Przełom roku kalendarzowego sprzyja podsumowaniom. My również chcielibyśmy dokonać podsumowania najważniejszych wydarzeń, dokonać statystyk parafialnych minionego roku oraz planów na przyszły rok. Wydarzenia, jakie miały miejsce w naszej parafii w 2018 roku wpisują się w historię zarówno kościoła powszechnego jak i diecezjalnego. Do najważniejszych wydarzeń w kościele powszechnym bez wątpienia należy synod biskupów w Rzymie pod przewodnictwem papieża Franciszka poświęcony młodzieży. Kościół w Polsce realizował program duszpasterski poświęcony Duchowi Świętemu i sakramentowi bierzmowania pod hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.

            Na terenie naszej parafii zamieszkuje 10037 osób z czego 1/3 uczestniczy w każdą niedzielę we Mszy św. W duszpasterstwie parafialnym pracuje aktualnie 6 kapłanów. W naszej parafii posługę w minionym roku rozpoczął Ks. Paweł Marek TChr. W pracy duszpasterskiej pomocą służą zaproszeni księża. Pięknie i gorliwie współpracują i pomagają nam siostry Misjonarki Chrystusa Króla i świeccy, zarówno w pracy katechetycznej jak i parafialnej: katechetki (p. Jadwiga, p. Ewa, p. Sylwia, p. Katarzyna i p. Lambert). Rada parafialna poszerzyła się o p. Pawła Struck.

            Fundamentem życia religijnego w parafii jest życie sakramentalne. W minionym 2018 roku sakrament chrztu świętego przyjęło 107 dzieci zaś sakrament małżeństwa 46 par. Ks. biskup Zbigniew Zieliński udzielił sakramentu bierzmowania 99 młodym ludziom. Do wieczności odprowadziliśmy 101 naszych parafian. Wygłoszone zostały zapowiedzi dla 64 par z różnych parafii.  Wielką radością jest fakt, iż wiele osób uczestniczących w Mszach świętych przystępuje także do Eucharystii (ok 55%). Kapłani systematycznie co miesiąc odwiedzają ok. 130 chorych w ich domach. Średnia ofiar z niedzieli w naszym kościele wynosi ok. 6000 złotych. Pragnę nadmienić iż największe koszty jakie ponosi parafia są związane z ogrzewaniem budynków tj.  kościoła, plebani, domu parafialnego i domu sióstr. I tak na przykład w styczniu minionego roku za miesiąc grzewczy zapłaciliśmy 18.000 zł.

Życiu sakramentalnemu towarzyszy zawsze modlitwa. Co niedzielne i świąteczne spotkania związane z rokiem liturgicznym ubogacamy nabożeństwami, które odprawiamy w ciągu tygodnia. Ponadto odbyły się Rekolekcje na koniec sezonu które prowadził ks. Mariusz Sokołowski TChr i wielkopostne które głosił o. Michał Szałkowski OP. Wielkopostne rekolekcje dla młodzieży głosili członkowie fundacji ewangelizacyjnej „Pro publico” a rekolekcje dla dzieci siostry ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Mieliśmy również możliwość przeżyć ewangelizacyjny kurs Nowe Życie, który zaowocował prężnym rozwojem wspólnoty „Jemu Chwała”. Co tydzień w parafii odbywają się spotkania z Pismem Świętym, a co miesiąc w pierwszy czwartek,  pierwszy piątek i pierwszą niedzielę , trwamy na adoracji Najświętszego Sakramentu, w które czynnie włączają się: Apostolstwo Dobrej Śmierci, Straż Honorowa NSPJ i Żywy Różaniec. Dla pogłębienia więzi z Jezusem  w domu parafialnym powstała kaplica w której na stałe przechowywany jest Najświętszy Sakrament. W kaplicy we wszystkie dni od poniedziałku do soboty w godz. od14.00 do 18.00 trwa adoracja Najświętszego sakramentu.

            W parafii głoszone były katechezy przedmałżeńskie dla młodzieży i narzeczonych w których udział wzięło 12 osób.  W parafii rozpoczęła także działalność „Poradnia Życia Rodzinnego", w której Doradcy Życia Rodzinnego – Małgorzata i Marek Klebba którzy wspierają osoby przygotowujące się do zawarcia sakramentu małżeństwa. Raz w miesiącu odbywały się katechezy dla rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii św., oraz dwa razy w miesiącu katechezy przed chrztem dla rodziców i chrzestnych. Przy parafii w grupach formacyjnych spotykali się także członkowie Domowego Kościoła, Ruchu Wiara i Światło a także członkowie Liturgicznej Służby Ołtarza.

            W parafii raz w miesiącu odbywały się spotkania dla dzieci przygotowujących się do I Komunii świętej.  Dzieci w ramach formacji spotykały się także na Oazie Dziecięcej, Podwórkowym Kole Różańcowym i  Scholce.  Trzeba nam także wspomnieć o dniach skupienia dla dzieci. Do Sakramentu bierzmowania młodzież przygotowywała się przez cotygodniowe spotkania formacyjne. Młodzież spotykała się także w ramach spotkań duszpasterstwa młodzieży oraz udziela się w scholi młodzieżowej.

            Parafianie nasi odbyli w ubiegłym roku autokarowe pielgrzymki do Częstochowy, Gietrzwałdu i Sokółki, a także do Ziemi Świętej. Tradycyjnie pielgrzymowaliśmy pieszo do Sanktuariów Maryjnych w Wejherowie oraz dwa razy do Swarzewa. W czasie wolnym od szkoły organizowane były wyjazdy dla dzieci i młodzieży.

            Wiele uroczystości swoim śpiewem  upiększał chór parafialny „Stella Maris” dla którego obecny rok to Jubileusz 40–lecia istnienia. 

Z inicjatyw jakie w tym roku podjęła nasza parafia warto zauważyć: Czuwania Fatimskie, Modlitwa Wielbienia, Jadłodajnia, Kiosk Parafialny,  Bieg do Pustego Grobu, Marsz dla Jezusa, Wigilia dla Mieszkańców, Żywa Szopka, Orszak Trzech Króli, Bieg Papieski. Wielkim powodzeniem cieszyły się Festyn Parafialny z okazji zakończenia roku formacyjnego oraz nowa forma dnia papieskiego zorganizowanego w ramach tzw. „Otwartych drzwi domu św. Jana Pawła II”

Bardzo udany rok zaliczył Parafialny Młodzieżowy Klub Sportowy „Rybak” który zarówno w Polsce jak i za granicą reprezentował nasze miasto zdobywając kolejne tytuły  na arenach krajowych jak i międzynarodowych.

            Ważną rolę w naszej parafii odegrał Parafialny Zespół Caritas na czele którego od pół roku stoi s. Monika Jurewicz.  Wśród ich działań warto wymienić: akcje na rzecz hospicjum dla dzieci i dorosłych, zbiórka żywności – kosze miłosierdzia wystawiane w sklepach na terenie parafii, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom -  rozprowadzanie świec Caritas. Wsparliśmy poszkodowanych w różnych kataklizmach w kraju i na świecie. Odbyło się kilka zbiórek na misje. Gościliśmy wielu misjonarzy i wspieraliśmy ich materialne. Przy Caritas działa Pracownia Miłosierdzia św. o. Pio  dla osób samotnych, ubogich, bezdomnych i wszystkich, którzy chcą zamienić nudę i samotność na wspólną pracę, rozmowy i spotkania. Pracownia jest czynna od poniedziałku do piątku w g. 09.00 - 13.00. Przy Caritas prężnie posługiwał Wolontariat Młodzieżowy. A także przy współpracy z Urzędem Miasta działała Świetlica Dziennego Pobytu dla Dzieci.

Przy gabinecie Psychologicznym działała  grupy terapeutyczno- rozwojowej. Swoje systematyczne spotkania odbywali także członkowie AA       

            Z dumą mogę zauważyć, że w czasie wakacji księża sprostali zadaniu posługi sakramentalnej turystom przyjeżdżającym do naszego miasta. Przy parafii działało Chrześcijańskie Kino na Fali. Organizowane były także Koncerty Organowe i Modlitwa Wielbienia. Tegoroczne systematyczne  wakacyjna wielbienia poprowadziła wspólnota z naszej parafii „Jemu Chwała”

            Ważną rolę w komunikowaniu się z wiernymi pełni nasza strona internetowa, która jest swoistą formą kroniki parafialnych wydarzeń. Innym narzędziem docierania do parafian jest nasz profil na Facebooku oraz biuletyn parafialny. Z tych form przekazu miesięcznie korzysta wiele tysięcy osób zarówno z Polski jak i z zagranicy.

            W pracach inwestycyjnych w minionym roku nieustanie trwały remonty i przeróbki pomieszczeń w domu parafialnym, w domu sióstr a także w naszym domu zakonnym.  W minionym roku stworzyliśmy dokumentację i uzyskaliśmy  zgodę konserwatora zabytków aby móc wyremontować posadzkę w kościele i zrobić nowe ławki. Tę inwestycję chcemy zrealizować do wielkanocny. Rozpoczęliśmy także przygotowania dokumentacji do Konserwatora zabytków odnośnie remontu frontu kościoła. Tę inwestycję także chcemy przeprowadzić w tym  roku. Pragnę nadmienić iż nasza parafia nie ma żadnych długów, ani zobowiązań wobec żadnych osób, ani instytucji.

            Te skromne liczby  za którymi stoją bardzo konkretni ludzie obrazują jak wiele dobra zadziało się w minionym roku pośród nas, a przede wszystkim w naszych sercach. Niech Bóg będzie uwielbiony we wszystkich swoich dziełach.

W nowym roku trzeba nam z jeszcze większą energią podjąć troskę o naszą Wspólnotę Parafialną. Pragniemy też większego zaangażowania wiernych w życiu naszej Parafii. To ludzie świeccy winni przejmować większą odpowiedzialność za Parafię, za jej funkcjonowanie, za troskę o chorych i potrzebujących w parafii – o czym wciąż mówił św. Jan Paweł II, którego w tej parafii tak mocno czcimy.  Raz jeszcze dziękuję wszystkim za wszelką troskę o całą naszą Wspólnotę Parafialną. Niech Bóg wszystkim po swojemu wynagradza, a Matka Boża pomnaża zdrowie, siły i niech nie wypuszcza ze Swej troskliwej opieki. Szczęść Boże!

 

WIZYTA DUSZPASTERSKA

Program całej kolędy dostępny jest na stronie internetowej parafii oraz w gablocie

przed kościołem.

Chrystusa Najwyższego Kapłana w intencji osób starszych samotnych, chorych, emerytów i rencistów. Po Mszy św. spotkanie w parafialnej jadłodajni. O godz. 16.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i tzw. Godzina święta.

 

PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA

O godz. 9.30 Msza św. o Najświętszym Sercu Pana Jezusa. O godz. 16.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu. O godz. 18.00 Msza św. Wynagradzająca za grzechy NSPJ.

Tego dnia koronka do Bożego Miłosierdzia o godz. 16.45.

 

WIELBIENIE

Najbliższe wielbienie  w piątek (04.01) po Mszy św. o godz. 18:00.

 

ODWIEDZINY CHORYCH

Kapłani odwiedzą chorych w pierwszy piątek miesiąca t.j. 4 stycznia.

 

PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA

Msza św. o godz. 9.30. Po Mszy św. nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej.

 

MSZA ŚW. INTENCJI ŻYJĄCYCH I ZMARŁYCH CZŁONKÓW ŻYWEGO RÓŻAŃCA

6 stycznia o godz. 14.00 odbędzie się Msza święta w intencji: „O łaskę nieba dla wszystkich zmarłych członków Żywego Różańca oraz o błogosławieństwo dla członków Żywego Różańca, którzy obecnie tworzą tę wspólnotę i ich rodzin”. Bezpośrednio po Mszy św. rozpocznie się modlitwa różańcowa którą poprowadzi III Róża Żywego Różańca. (tajemnice radosne)

Intencje na styczeń:

intencja ewangelizacyjna: Za ludzi młodych, zwłaszcza w Ameryce Łacińskiej, aby naśladując Maryję, odpowiadali na powołanie Pana, by przekazywać światu radość płynącą z Ewangelii. intencja parafialna: Aby Bóg dał nowe powołania z naszej wspólnoty parafialnej.

Aby bezproblemowo przebiegały prace inwestycyjne w naszym kościele.

Aby tegoroczna kolęda kapłanów przyniosła owoce duchowe dla naszej parafii.

 

ORSZAK TRZECH KRÓLI

W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, przez Władysławowo przejdzie Orszak Trzech Króli. Jest to uliczne przedstawienie z udziałem wiernych zawierające elementy dawnych misteriów Bożego Narodzenia. W trakcie barwnego przemarszu, który rozpocznie się o godz. 12.00 przy Ratuszu, a zakończy Mszą św. w kościele, rozbrzmiewać będzie radosny śpiew kolęd. W tym roku dla uczestników marszu sami przygotowaliśmy około 1000 koron które rozdamy uczestnikom marszu. Pokłon Królów odbędzie się w żywej szopce przy kościele.

OBJAWIENIA PAŃSKIEGO

W najbliższą niedzielę przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego – święto Trzech Króli. Po Mszach św. poświęcimy kredę i kadzidło. Przypominam iż jest to święto nakazane. Ofiary składane na tacę przeznaczone są na misje.

 

ŻYWA SZOPKA

Zapraszamy do odwiedzania Żywej Szopki w dniu 6 stycznia w godz. od 11.00 do 14.00.

PRZYGOTOWANIA DO  BIERZMOWANIA

Spotkanie dla kandydatów do Bierzmowania z III gimnazjum odbywać się będą dopiero w lutym

 

DUSZPASTERSTWO DZIECI

Zapraszamy dzieci do wspólnego odmawiania  różańca w intencji rodzin z naszej parafii w pierwszą niedzielę stycznia na godz.10:30. Niedziela 3 grudnia przed Mszą dla dzieci.

 

CARITAS ( wejście od ul. Świerkowej)

  • JADŁODAJNIA  św. o. Pio czynna  od poniedziałku do piątku

godz.12.00 - wydawanie posiłku rodzinom

godz. 12.30 korzystanie z posiłku na miejscu.

W okresie świątecznym od 24 grudnia do 01 stycznia nie będą wydawane obiady w naszej jadłodajni.

  • Przy Caritas działa PRACOWNIA Miłosierdzia św. O. Pio  dla osób samotnych, ubogich i wszystkich, którzy chcą zamienić nudę i samotność na wspólną pracę, rozmowy i spotkania. Pracownia jest czynna od poniedziałku do piątku w g. 09.00 - 13.00.
  • Z okazji i czwartku miesiąca zapraszamy  w czwartek 3 stycznia wszystkich emerytów, rencistów, samotnych i chorych na wspólne SPOTKANIE OPŁATKOWE I KOLĘDOWANIE. Rozpoczniemy Mszy św. o godz. 9.30 w kościele.

 

KATECHEZA PRZED CHRZTEM

Katecheza chrzcielna w piątek 25 stycznia o godz. 19.00 w salce na plebani.

 

PRACE KTÓRE CHCEMY PODJĄĆ W NASZYM KOŚCIELE

Chcemy w naszym kościele rozpocząć uzupełnianie posadzki pod istniejącymi ławkami oraz montaż nowych ławek. Nowe ławki zostaną wykonane z jasnego jesionu będą bardziej ergonomiczne i co do wyglądu będą zbliżone do obecnego kształtu.

Liczymy, że wiele ławek będzie sponsorowane przez naszych parafian.

Koszt mniejszej ławki to: 2500

Koszt dłuższej ławki to: 5500

Ofiary na  ławki można przekazywać na konto parafii:  38 83480003 0000 0000 5467 0001

Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom minionego tygodnia. Dzięki ich wsparciu pozyskaliśmy pieniądze na zakup kolejnych ławek.

 

BIURO PARAFIALNE

W czasie kolędy biuro czynne tylko przed południem

 

SPOWIEDŹ

Wieczorem nie ma spowiedzi podczas Mszy św. 

 

 

Władysławowo, 01.01.2019                                                                                                     Ks. Marek Jarząbek SChr -  proboszcz

Zapraszamy!!!

al. Żeromskiego 32, 84-120
WŁADYSŁAWOWO

tel./fax: (058) 674 02 74, e-mail: wladyslawowo@tchr.org

 

Msze święte
Dni powszednie

6:30, 7:00  i 18:00

Niedziela i święta

6:30, 8:00, 9:30, 11:00, 12:30, 14:00, 18:00

Spowiedź

 W czasie każdej Mszy Świętej

Inicjatywy