loading...
« Strona główna

2018.02.11 - VI Niedziela w ciągu roku

Jesteś dla mnie ważny. Opowiadając o swojej posłudze wobec ubogich i trędowatych, św. Matka Teresa mówiła, że najgorszą rzeczą dla ludzi, których spotykała codziennie na ulicach Kalkuty, była świadomość, że są niepotrzebni. Nikomu nie zależało na ich zdrowiu, nikt na nich nie czekał. Dlatego razem ze swoimi siostrami starała się nie tylko tych ludzi nakarmić, ale również dać im poczucie, że nie są sami. Zauważmy, że Jezus mógł uzdrowić trędowatego swoim słowem, zachowując bezpieczny dystans. Tak nakazywało Prawo. On jednak zbliżył się, wyciągnął rękę i dotknął go. Bóg przychodzi bardzo blisko, kiedy jesteśmy samotni, cierpiący i odrzuceni, dotykając swoją miłością naszych serc.

ZMIANA GODZIN MSZY ŚW.
Z dniem 14 lutego  Msza Święta wieczorna będzie odprawiana o godz. 18.00.

 

ŚRODA POPIELCOWA
W tym tygodniu przypada Środa Popielcowa. Wraz z tym dniem rozpoczyna się czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu, w którym przez modlitwę, uczynki pokutne i czynną miłość bliźniego przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły tzn. ilościowy i jakościowy.
Msze święte w Środę Popielcową będą o godz. 6.30, 7.00, 9.30, 16.30,18.00,19.30. Na każdej Mszy obrzęd posypania popiołem.

 

REKOLEKCJE   PARAFIALNE
Tegoroczne rekolekcje parafialne rozpoczniemy 18 luty. Rekolekcje połączymy z poświęceniem naszej nowej drogi krzyżowej. Rekolekcje wygłosi o. Michał Szałkowski – dominikanin z Gidle, ceniony kaznodzieja, rekolekcjonista.

Nauki rekolekcyjne podczas Mszy św.:

 • Niedziela (05.03) – godz. 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 14.00, 18.00
 • Poniedziałek (06.03), Wtorek (07.03), Środa (08.03) – godz. 9.00, 18.00

 

NABOŻEŃSTWA WIELKOPSTNE
Wielki Post ma nas przygotować na radość świąt wielkanocnych, dlatego Kościół jako doskonały pedagog i znawca duszy ludzkiej wniósł szereg zwyczajów, które mają pomóc człowiekowi przeżyć dobrze ten okres. Do takich zwyczajów należą Gorzkie Żale i Droga Krzyżowa.

 

GORZKIE  ŻALE
W okresie Wielkiego Postu jednym z najbardziej znanych nabożeństw są Gorzkie Żale. W śpiewanych podczas niego pieśniach rozważamy mękę i śmierć Pana Jezusa oraz cierpienia Jego Matki, która wiernie towarzyszyła w Jego drodze krzyżowej. Wyrażamy w tym nabożeństwie naszą miłość wobec Jezusa i naszą wdzięczność dla niego za to, że z miłości ku Ojcu i ku nam podjął się tak trudnego dzieła zbawienia. 

 

NABOŻEŃSTWO GORZKICH ŻALI
Nabożeństwo gorzkich żali z kazaniem pasyjnym w niedziele o godz. 17.15

 

DROGA KRZYŻOWA
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej to nabożeństwo wielkopostne o charakterze adoracyjnym, polegające na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia Go do grobu. Rozważanie tych ostatnich momentów życia Chrystusa ma nas nauczyć umiejętności kontaktu z Bogiem w każdej sytuacji, w jakiej człowiek się znajduje. Krzyże naszego życia kładziemy na krzyż Chrystusa. Jego cierpienia i nasze chcemy złożyć Bogu.

 

DROGA KRZYŻOWA
Droga Krzyżowa w naszym kościele odbywa się od poniedziałku do piątku o godz. 17.30

 • oraz w każdy piątek: dla dorosłych - godz. 9.00 i 17.30;
 • dla dorosłych i młodzieży - godz. 19.00 (Droga krzyżowa w formie misterium)
 • dla dzieci - godz. 16.45;

 

 

OBOWIĄZUJĄCE PRZEPISY POSTNE
A. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły

1. Wierni, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do zachowania w ciągu całego życia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki całego roku i  w Środę Popielcową.
2. Wierni, którzy ukończyli 18. rok życia, aż do rozpoczęcia 60. roku życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani do zachowania postu ścisłego w: Środę Popielcową i  Wielki Piątek.
Post ścisły pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia.
3. Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru pokarmów i muszą spożywać to, co zostanie im podane, mogą korzystać z dyspensy od obowiązku wstrzymania się od potraw mięsnych w piątki całego roku. Taka dyspensa nie istnieje w Środę Popielcową  i Wielki Piątek.
Niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek zakłada jednak podjęcie innych form pokuty, takich jak: modlitwa, jałmużna, uczynki pobożności i miłości, wierniejsze spełnianie obowiązków.
4. Dla słusznej przyczyny proboszcz może udzielić w pojedynczym przypadku – poszczególnym wiernym, poszczególnym rodzinom lub wspólnotom wiernych – dyspensy od wstrzemięźliwości od potraw mięsnych,  z wyjątkiem: Środy Popielcowej i  Wielkiego Piątku.
Proboszcz winien jednak nałożyć na korzystających z dyspensy obowiązek modlitwy w intencjach Ojca Świętego oraz złożenia ofiary do skarbony, względnie częstszego spełniania uczynków miłosierdzia.
B. Powstrzymywanie się od zabaw
1. Powstrzymywanie się od zabaw tanecznych obowiązuje w piątki całego roku i w czasie Wielkiego Postu.
2. W piątki poza okresem Wielkiego Postu w pojedynczym przypadku i dla słusznej przyczyny proboszcz może udzielić – poszczególnym wiernym, poszczególnym rodzinom lub wspólnotom wiernych – dyspensy od powstrzymania się od zabawy, nakładając na korzystających z dyspensy obowiązek modlitwy w intencjach Ojca Świętego oraz złożenia ofiary do skarbony, względnie częstszego spełniania uczynków miłosierdzia.
3. Słuszną przyczyną dla uzyskania dyspensy od powstrzymania się od zabawy w dany piątek poza okresem Wielkiego Postu może być np. konieczność urządzenia w tym dniu wesela ze względów lokalowych, studniówki lub innej szkolnej zabawy ze względów organizacyjnych, czy też zabawy dla pracowników danego zakładu ze względów lokalowych czy organizacyjnych.
 

ZDRAPKA WIELKOPOSTNA
Już niedługo rozpocznie się Wielki Post. W tym roku proponujemy pośród różnych możliwości głębszego przeżycia tego czasu między innymi Zdrapkę Wielkopostną. Jest to propozycja na indywidualne 40-dniowe rekolekcje dla każdego wierzącego. Atrakcyjna forma zdrapki zachęca do lepszego przygotowania się na radość Chrystusowego Zmartwychwstania. Ćwiczymy więc swojego ducha, ale i podejmujemy refleksję nad swoim obecnym życiem. Począwszy od 1 marca, czyli Środy Popielcowej, aż do Poniedziałku Wielkanocnego, pod każdym dniem na kalendarzu czekają różne niespodzianki, oczywiście takie, które zaleca się w Wielkim Poście czyli: jałmużna, post, modlitwa w duchu nowej ewangelizacji. Zdrapki są wyłożone z tyłu, za ławkami w można je nabyć za symboliczną 1 złotówkę którą wrzucamy do skarbony

 

PIELGRZYMKA DO ZIEMI ŚWIĘTEJ
Wszystkich którzy zapisali się na wyjazd do Ziemi Świętej prosimy o odbiór w zakrystii dalszych wytycznych dotyczących pielgrzymki.

 

NAUKI PRZEDŚLUBNE
Tych, którzy zamierzają wstąpić w sakramentalny związek małżeński  zapraszamy do uczestniczenia w kursie przedmałżeńskim. Pierwsze spotkanie odbędzie się w poniedziałek  19 lutego o godz. 19:00 w auli w domu parafialnym. Nauki odbywać się będą przez cały tydzień o godz. 19.00.

 

RUCH DOMOWEGO KOŚCIOŁA
Ruch Domowego Kościoła, zwany także Oazą Rodzin, skupia małżeństwa (rodziny) chcące pogłębić swoja wiarę i osobiste relacje małżonków i ich dzieci z Bogiem. Obecnie jesteśmy na etapie tworzenia nowego kręgu, Wszystkich chętnych małżonków zapraszamy na spotkanie 04 marca na godz. 16.00 do salki na plebani.

 

PRZYGOTOWANIA DO  I KOMUNII ŚW.
25 luty  o godz. 15.00 - dzieciom poświęcimy książeczki (Msza św. dodatkowa, książeczki indywidualnie zakupują rodzice);

 

SAKRAMENT BIERZMOWANIA

 • Bierzmowanie w naszej parafii będzie miało miejsce 22 marca o godz. 18.00. Sakramentu bierzmowania udzieli ks. biskup Zbigniew Zieliński.
 • Spotkania kandydatów do bierzmowania (kl. III gim.) we wtorek 13 lutego o godz. 19.00. Spotkanie w domu parafialnym. Proszę o zabranie indeksu.

 

STRAŻ HONOROWA NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA
Spotkanie dla Straży Honorowej NSPJ w najbliższy piątek tj. 16 lutego o godz. 18.30.

 

KATECHEZA PRZED CHRZTEM
Katecheza chrzcielna 23.02 o g. 19.00 w salce na plebani.

 

CHRZEST ŚWIĘTY
Do  wspólnoty  kościoła  zostali  włączeni:

 • Ksawery Mateusz Bendig,
 • Zuzanna Anna Szomborg.

 

ZMARLI
W minionym tygodniu do wieczności odeszli:

 • † Andrzej Glembin, ur. 1959, zam. Droga Chłapowska
 • † Mirosław Hebel, ur. 1957, zam. Droga Chłapowska

Dobry Jezu a nasz Panie…

 

 

LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA
Zbiórka dla całej LSO o godz. 9.30. Zapraszamy także chętnych chłopców do wstąpienia w szeregi LSO. Spotkanie dla kandydatów na ministrantów zwłaszcza tych którzy składali deklaracje podczas kolędy o g. 9.30 . Spotkania odbywają się w domu parafialnym

 

CARITAS ( wejście od ul. Świerkowej)

 • Biuro Caritas czynne w każdy wtorek od godz. 15.00 do 17.00.
 • Przy naszej jadłodajni działa pracownia warsztatowa św. O. Pio  dla osób samotnych, ubogich, bezdomnych i wszystkich, którzy chcą zamienić nudę i samotność na wspólną pracę, rozmowy i spotkania. Pracownia czynna od poniedziałku do piątku w g. 09.00 - 13.00.
 • Jadłodajnia  Św. O. Pio czynna  od poniedziałku do piątku: g.12.00 - wydawanie posiłku rodzinom  g.12.30 - korzystanie z posiłku na miejscu

 

Wszystkim Drogim Parafianom, Gościom, oraz Jubilatom tego tygodnia życzymy wielu łask Bożych płynących od Jezusa Chrystusa.

 

 

Władysławowo, 11.02.2018                                                                                      Ks. Marek Jarząbek SChr -  proboszcz