dodano: 2018-01-27 21:02:29 edycja: 2018-02-03 08:25:30 autor: 39 odsłon: 1769

2018.01.28 - IV Niedziela w ciągu roku

Scena z synagogi w Kafarnaum jest wielką przestrogą pod adresem tych, którzy w swojej wierze przeceniają rozum, a nie doceniają woli. Nie wystarczy teoretyczne poznanie, kim jest Jezus Chrystus. Nie wystarczy nawet publiczne wyznanie, że jest to „Święty Boży”. Można wówczas usłyszeć odpowiedź: „Milcz i idź precz!” Wiara to nie teoria, lecz całkowite zaangażowanie się po stronie Chrystusa. To zgoda na życie w światłości Boga. Tego zły duch nie chciał uczynić, wolał przed Świętym Bożym uciekać.

Miał rację Jan Chrzciciel, gdy mówił: „Idzie za mną mocniejszy ode mnie”. Dobro jest mocniejsze od zła. Słowo Jezusa nie jest wykładem pięknej teorii o szczęśliwym życiu, lecz jest słowem mocy potężnego światła, które usuwa wszelką ciemność. Słusznie świadkowie wydarzeń z synagogi w Kafarnaum stawiali pytanie: Kim jest ten, który „duchom nieczystym rozkazuje i są Mu posłuszne?” Kim jest ten, przed którym zło ustępuje?

 

MATKI BOSKIEJ GROMNICZNEJ
2 lutego obchodzimy uroczystość Ofiarowania Pańskiego. Głównym tematem tego święta jest światło. Światło świecy, które symbolizuje Chrystusa „światłość prawdziwą, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi”
W tradycji poświęconą w kościele zapaloną gromnicę starano się zanieść do domu, by od niej rozpalić ogień, który zwiastować miał zgodę i miłość w rodzinie. Z zapaloną świecą obchodzono całe gospodarstwo, aby odstraszyć zło. Poświęcone świece, jako znak Bożej jasności, zapalano w trudnych chwilach: podczas burzy stawiano te świece w oknach, gromnicami zażegnywano klęski gradowe, dymem z nich kreślono znaki krzyża na drzwiach, piecu i oknach jako „zapory” przeciw nieszczęściom i złu. Gromnice po dzień dzisiejszy zapala się przy łożu umierających, na pamiątkę nieśmiertelności wysłużonej przez Chrystusa i jako widomy znak szczególnej opieki Najświętszej Maryi Panny.

Poświęcenie gromnic podczas wszystkich Mszy Św.. Tego dnia dodatkowo Msza Św. o godz. 9.30

 

ŚWIĘTY OD GARDŁA
Jak podaje tradycja, św. Błażej uzdrowił dziecko bliskie uduszenia z powodu ości, która utknęła w gardle. Z tego powodu św. Błażej - biskup, męczennik z przełomu III i IV w. - został przez Kościół ogłoszony patronem od chorób gardła. Stąd na zakończenie mszy św. w tym dniu, w kościołach udziela się błogosławieństwa ku czci św. Błażeja poświęconymi świecami. Ksiądz podchodzi do każdego z wiernych z osobna i udzielał specjalnego błogosławieństwa, wypowiadając liturgiczną formułę: "Przez wstawiennictwo świętego Błażeja, niech Bóg zachowa Cię od choroby gardła i wszelkiego innego zła. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego".

Błogosławieństwo gardła 3 lutego po Mszy św. o godz. 9.30.

 

PIERWSZY CZWARTEK MIESIĄCA
Msza św. o godz. 9.30 w intencji osób starszych samotnych, chorych, emerytów i rencistów. Po Mszy św. Nabożeństwo ku czci Chrystusa Najwyższego Kapłana

 

GODZINA ŚWIĘTA
W I czwartek miesiąca o godz. 16.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i tzw. Godzina święta. Na godzinę Świętą zapraszamy w sposób szczególny Straż Honorową NSPJ.

 

PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA
O godz. 16.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i okazja do skorzystania ze spowiedzi.

 

WIELBIENIE
Trwamy w pierwszopiątkowych wieczorach wielbienia. Najbliższe wielbienie w piątek (02.02) o godz. 17:30.

 

ODWIEDZINY CHORYCH
W najbliższy piątek kapłani odwiedzą chorych z posługą sakramentalną.

 

PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA
Msza św. o godz. 9.30. Po Mszy św. nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej. Po Mszy św. spotkanie dla ADS w kaplicy w św. Jana Pawła II.

 

SPOTKANIA DLA KANDYDATÓW DO BIERZMOWANIA (III Gim.)
Najbliższe spotkanie we wtorek 13 lutego o godz. 19.00. Spotkanie w domu parafialnym. Proszę o zabranie indeksu.

 

ŻYWY RÓŻANIEC
Spotkanie modlitewne połączone ze zmianą tajemnic dla członków Żywego Różańca w niedzielę 04 lutego po Mszy św. o godz. 14.00. (Różaniec prowadzi XVII Róża Żywego Różańca – tajemnice światła).

 

NAUKI PRZEDŚLUBNE
Tych, którzy zamierzają wstąpić w sakramentalny związek małżeński  zapraszamy do uczestniczenia w kursie przedmałżeńskim. Pierwsze spotkanie odbędzie się w poniedziałek  19 lutego o godz. 19:00 w auli w domu parafialnym. Nauki odbywać się będą przez cały tydzień o godz. 19.00.

 

RUCH DOMOWEGO KOŚCIOŁA
Ruch Domowego Kościoła, zwany także Oazą Rodzin, skupia małżeństwa (rodziny) chcące pogłębić swoja wiarę i osobiste relacje małżonków i ich dzieci z Bogiem. Pogłębianiu tych relacji służą regularne comiesięczne spotkania kręgów złożonych z kilku rodzin. Na spotkaniach tych rozważane jest Słowo Boże a także Dokumenty Kościoła. Częścią spotkań jest także wspólna modlitwa, dzielenie się problemami i doświadczeniem duchowego wzrostu. Opiekę duchową nad kręgami sprawuje kapłan. Obecnie jesteśmy na etapie tworzenia nowego kręgu, do którego nadal poszukujemy paru małżeństw. Dlatego też wszystkich zainteresowanych bardzo serdecznie zapraszamy do naszej wspólnoty Kościoła Domowego we Władysławowie i prosimy o kontakt z Księdzem Proboszczem.

 

KATECHEZA PRZED CHRZTEM
Katecheza chrzcielna w styczniu tylko w piątek 09.02 i 23.02 o g. 19.00 w salce na plebani.

 

PRZYGOTOWANIA DO  I KOMUNII ŚW.

 

CHRZEST ŚWIĘTY
Do wspólnoty kościoła została włączona:

 

CARITAS ( wejście od ul. Świerkowej)

 

KAPLICA ŚW. JANA PAWŁA II
Adoracja Najświętszego Sakramentu: w dni powszednie od 14.00 do 18.00, godz. 15.00 – Koronka do B. Miłosierdzia

 

KIOSK PARAFIALNY i  SALA PAPIESKA
czynne w dni powszednie od 15.10 do 17.30; w niedzielę od 9.00 do 15.00

 

PORADNICTWO RODZINNE
Poradnia Rodzinna czynna w naszej parafii we wtorek, godz. 19.00-20.00

 

SPOTKANIA BURMISTRZA WŁADYSŁAWOWA Z MIESZKAŃCAMI
Burmistrz Władysławowa serdecznie zaprasza do udziału w zebraniach mieszkańców zgodnie z następującym harmonogramem:

 

Wszystkim Drogim Parafianom i Gościom życzymy dobrego tygodnia.
Wyjeżdżającym na ferie zimowe życzymy dobrego wypoczynku Szczęść Boże!

 

 

 

 

Władysławowo, 28.01.2018                                                                                        Ks. Marek Jarząbek SChr -  proboszcz


27 stycznia 2018r. 03 lutego 2018r. 39 1769